• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 91712

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

کارشکنی وزارت نفت درباره عرضه نفت در بورس همچنان ادامه دارد

محمدرضا پورابراهیمی گفت: در عرضه های قبلی نفت در بورس، وزارت نفت قیمت را به حدی بالا اعلام کرد که معامله‌ای صورت نگیرد؛ در واقع کارشکنی وزارت نفت از آنجا شروع شد و در حال حاضر نیز ادامه دارد.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تسنیم با اشاره به ضرورت راه اندازی بورس نفت برای مقابله با تحریم های نفتی گفت: پیش از جریان تحریم‌ها ما تمام تلاشمان این بود که کمک کنیم دولت از تصدی‌گری خارج شود.

وی افزود: یکی از این عرصه‌ها هم ایجاد ساختاری شفاف برای خرید و فروش نفت است که برای مثال در بورس انرژی، یا نفت یا کالا این عرضه و تقاضا صورت گیرد اما مقاومت های شدیدی صورت گرفت.

پورابراهیمی در خصوص دلایل شکست تجربه‌های قبلی عرضه نفت در بورس اظهار داشت: من خاطرم هست که در دولت احمدی نژاد هم وقتی که حتی وزیر نفت و وزیر اقتصاد در بورس کالا، معاملات نفت خام را افتتاح کردند، وزارت نفت به حدی قیمت را بالا اعلام کرد که معامله‌ای صورت نگرفت، در واقع کارشکنی وزارت نفت از آنجا شروع شد و در حال حاضر نیز ادامه دارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: در حال حاضر هم همان مقاومت ها وجود دارد؛ ما تلاشمان این است که در شرایطی که با تحریم روبرو هستیم، از ظرفیت بخش خصوصی در بورس کالا یا انرژی به صورت شفاف استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در اینجا مهم این است که دولت نفت را عرضه کند و بخش خصوصی نفت را خریداری نماید و خودش صادرات را انجام دهد، لذا یکی از راه های مقابله با تحریم نفتی، همین عرضه نفت در بورس است.

 

ارسال نظر