• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 90599

تاثیر قیمت پایین نفت بر شرکت‌های بزرگ نفتی/درآمد شرکت BP انگلیس نصف شد

با ادامه دار بودن قیمت پایین نفت، درآمد شرکت نفتی BP انگلیس در سه ماهه سوم سال جاری ۵۰ درصد کاهش یافت. پیش‌بینی شده است قیمت پایین نفت، آینده مشاغل و اقتصاد جهان را مبهم کرده است.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز به نقل از نشریه دویک، شرکت بزرگ نفتی BP انگلیس اعلام کرد با چالش بزرگ کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی درآمدش در سه ماهه سوم سال جاری به نصف کاهش یافته است.

این شرکت درآمد خود را در این مدت 933 میلیون دلار اعلام کرده که در مقایسه با 1.8 میلیارد دلار مدت مشابه سال گذشته با کاهش بیش از 50 درصدی همراه بوده است.

شرکت BP ادامه دار بودن قیمت پایین نفت را دلیل این کاهش اعلام کرده و گفته است قیمت ضعیف نفت باعث شده حاشیه سود به شدت پایین بیاید. به هر حال شرکت BP ابزار امیدواری کرده است که با افزایش قیمت نفت به بشکه‌ای 50 تا 55 دلار در سال آینده درآمد شرکت به تعادل برسد.

پیش از این شرکت نفتی شل هشدار داده بود که قیمت پایین نفت روی مشاغل تاثیر منفی خواهد گذاشت و اعلام کرده بود که چشم انداز شرکت‌های نفتی مبهم است.شرکت شل به دنبال این بود که با فروش 30 میلیارد دلار از دارایی‌هایش میزان بدهی‌های خود را کاهش دهد.

قیمت نفت از دو سال گذشته تاکنون کاهش بیش از 70درصدی را داشته و تلاش اوپکی‌ها برای متعادل کردن بازار تاکنون نتیجه‌ای نداشته است. یک ماه گذشته اعضای اوپک و برخی اعضای غیر اوپک در حاشیه کنفرانس انرژی در الجزیره گردهم آمدند و تصمیم گرفتند تا تولید نفت را روزانه حدود 800 هزار بشکه کاهش دهند. متعاقب آن جلسه‌ای 27 و 28 اکتبر در وین اتریش برگزار شد اما این اجلاس دو روزه به نتیجه‌ای نرسید. 

در این میان دبیرکل اوپک به نتیجه اجلاس 30 نوامبر که قرار است در وین برگزار شود امیدوار است. بارکیندو گفته است اجلاس اخیر وین مقدمه‌ای برای وصول نتیجه در نشست 30 نوامبر بود. قرار است در این اجلاس کشورهای عضو با اعداد و ارقام حضور یابند و جزییات کاهش سهم اعضا بررسی و تصویب شود.

کارشناسان معتقدند در صورتی که اجلاس اوپک  30 نوامبر به توافق برسد قیمت نفت به بشکه‌ای 60 دلار افزایش یابد اما "گلدمن ساکس" پیش بینی کرده بود که در صورتی که اوپکی‌ها در این اجلاس به توافق نرسند قیمت نفت به 40 دلار کاهش خواهد یافت.

ارسال نظر