• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 90026

هم‌زمان با سفر رئیس‌جمهور و با حضور وزیر نیرو شبکه برق ایران و جمهوری آذربایجان با ظرفیت 500 مگاولت آمپر به همدیگر متصل شد.

به‌گزارش اقتصادتایمز به نقل از خبرگزاری فارس، هم‌زمان با سفر "حسن روحانی" رییس‌جمهوری به جمهوری آذربایجان و در حضور روسای جمهور سه کشور ایران، آذربایجان و روسیه، شبکه برق دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان به طور رسمی به همدیگر سنکرون شد.

حمید چیت‌چیان وزیر نیرو روز گذشته (دوشنبه) به‌منظور اجرایی شدن این طرح به همراه معاون برق و انرژی وزارت نیرو به باکو سفر کردند و در نشستی با مسئولان "آذر انرژی" توافق نهایی اتصال شبکه برق دو کشور انجام شد.

هوشنگ فلاحتیان معاون برق و انرژی وزیر نیرو در این باره گفت: طی سال‌های گذشته زیرساخت انجام این طرح با احداث یک خط انتقال 230 کیلوولت و طول 51 کیلومتر آماده شده بود و از پنجشنبه گذشته تبادل برق به صورت آزمایشی با حدود 90 مگاوات ظرفیت به سمت ایران برقرار شد.

وی افزود: طی هفته گذشته بخشی از شبکه کشور آذربایجان از روسیه جدا شد تا بتواند به شبکه ایران متصل شود و هم‌اکنون ظرفیت تبادل 500 مگاولت آمپر در حالت سنکرون وجود دارد؛ در حالت جزیره‌ای نیز در این خط 200 مگاوات تبادل برق امکان‌پذیر است.

وی در خصوص طرح های توسعه زیرساخت این خط برای افزایش توان تبادل برق گفت: خط 230 این مسیر باید 330 کیلوولت ارتقا یابد و با ارتقای این خط، به صورت فصلی خواهیم توانست در تابستان تا 500 مگاوات برق از آذربایجان وارد کرده و در فصل غیرپیک همین میزان برق را به آذربایجان صادر کنیم.

ارسال نظر