• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 89113

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور:

 امسال سهمیه سوخت ویژه نوروز نداریم

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور گفت: همانطور که سال گذشته برای نوروز سهمیه ویژه ای برای بنزین در نظر گرفته نشد، امسال نیز تعیین سهمیه ویژه سوخت برای نوروز منتفی است.

به گزارش اقتصادتایمز، علیرضا فیض بخش، رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: همانطور که سال گذشته برای نوروز سهمیه ویژه ای برای بنزین در نظر گرفته نشد، امسال نیز تعیین سهمیه ویژه سوخت برای نوروز منتفی است.

 

وی در پاسخ به اینکه آیا دولت تصمیمی برای تغییر سهمیه های بنزین یارانه ای در سال آینده دارد، گفت: دولت هنوز برنامه ای برای تغیییر سهمیه های بنزین یارانه ای در سال 94 ندارد و چیزی در این مورد اعلام نشده و جلسه ای نیز فعلا قرار نیست برای این موضوع تشکیل شود.

 

این مقام مسئول با اشاره به تأثیر سهمیه بندی، قیمت گذاری و خروج خودروهای فرسوده از سبد مصرف سوخت یارانه ای کشور گفت: اگر به صورت عادی و بدون اجرای هدفمندی یارانه ها و دیگر اقداماتی که رد سالهای اخیر انجام شد پیش می رفتیم، اکنون روزانه 120 میلیون لیتر مصرف بنزین داشتیم اما در حال حاضر متوسط مصرف روزانه بنزین کشور 64 میلیون لیتر است.

 

*اجرای تخصیص سوخت یارانه ای بر اساس پیمایش از ابتدای اردیبهشت 94

 

فیض بخش در خصوص مصوبه ویژه دولت برای تخصیص سهمیه گازوئیل یارانه ای به خودروهای دیزلی بر اساس پیمایش گفت: این مصوبه از ابتدای اردیبهشت 94 اجرایی می شود و در مرحله اول با استفاده از بارنامه ها، میزان پیمایش هر خودروی دیزلی مشخص شده و بر اساس پیمایش، سهمیه سوخت یارانه ای به خودروها تعلق می گیرد.

 

وی افزود: در مرحله بعد، پیش بینی شده که سامانه GPS برای سراسر کشور فعال شود که اینکار با توجه به گسترده بودن گستره فعالیت، پیش بینی می شود از ابتدای سال 95 اجرایی شود و با اجرایی شدن این طرح، به صورت کاملا واقعی سوخت یارانه ای با توجه به میزان پیمایش تخصیص می یابد.

 

*روشی برای جلوگیری از تردد خودروهای فرسوده و فاقد معاینه فنی نداریم

 

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با بیان اینکه قانون ممنوعیت تردد خودروهای فرسوده از سال 91 ابلاغ شده، گفت: مجری این قانون پلیس راهور است اما متأسسفانه روشی برای اجرای آن نداریم و حتی روشی برای جلوگیری از تردد خودروهایی که معاینه فنی ندارند نیز نداریم و تنها کاری که از ستاد سوخت برمی آمد این بود که کارت سوخت خودروهای فرسوده را ابطال کنیم و پلیس راهور نیز در خصوص جلویگری از تردد خودروهای فرسوده اقداماتی انجام می دهد اما باید در این کار تسریع شود.

 
 
 
ارسال نظر