• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88856

گمرک چین خبر داد

افزایش ۴۸ درصدی واردات نفت چین از ایران در نیمه نخست ۲۰۱۴

اقتصادتایمز: واردات نفت چین از ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی ۴۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت و به ۶۲۷ هزار و ۷۴۲ بشکه در روز رسید.

به گزارش اقتصادتایمز، آمارهای گمرکی در روز دوشنبه نشان داد که واردات نفت خام چین از ایران در ماه ژوئن نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۸ درصد افزایش یافته است، هرچند که میزان واردات نفت این کشور از ایران به پایین ترین میزان در ۴ ماه گذشته رسیده است.

واردات نفت چین از ایران در نیمه اول سال جاری میلادی ۴۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشت.

چین، بزرگترین مشتری نفتی تهران، پس از انعقاد توافق موقت هسته ای در ماه نوامبر سال گذشته و کاهش تحریم ها، شروع به افزایش خرید نفت از این کشور کرد. پکن از آن زمان تاکنون بخش عمده ای از صادرات نفت خام ایران را به خود اختصاص داده است.

به گفته منابع صنعتی و دولتی، پیش بینی می شود که مشتریان آسیایی در نیمه اول امسال، به طور متوسط روزانه حدود ۱.۲۵ تا ۱.۳ میلیون بشکه نفت از ایران خریداری کرده باشند که بخش عمده ای از آن مدیون افزایش خرید نفت چین است.

مذاکرات بین ایران و شش قدرت جهانی برای رسیدن به یک توافق جامع هسته ای هفته گذشته برای ۴ ماه دیگر تمدید شد.

بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی اتمی، به رغم پیشرفت کند مذاکرات برای پایان دادن به اختلافات بر سر برنامه هسته ای، ایران در راستای عمل به مفاد توافق موقت ژنو، اقدام به از بین بردن حساس ترین ذخیره گاز اورانیوم غنی شده خود کرده است.

واردات نفت چین از ایران در ماه ژوئن به ۲.۱۸ میلیون تن، معادل ۵۳۱ هزار بشکه در روز رسید که ۳۰ درصد کمتر از واردات ۷۵۷ هزار بشکه ای در ماه می بود. واردات نفت چین از ایران در شش ماهه نخست امسال به ۶۲۷ هزار و ۷۴۲ بشکه در روز رسید، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل، ۴۲۴ هزار و و۱۸۳ بشکه بود.

مسئولان صنعتی به رویترز گفتند، شرکت پالایشگاهی دولتی چین(سینوپک) از سال گذشته میزان خرید نفت خود از ایران را افزایش داده است.

ارسال نظر