• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88779

زنگنه خبر داد:

احتمال کشف منابع جدید نفت و گاز در مناطق غرب و شمال شرق کشور

اقتصادتایمز: وزیر نفت با اشاره به احتمال کشف میادین جدید نفت و گاز در مناطق غرب و شمال شرق کشور، گفت: هنوز عملیات اکتشاف در این مناطق در مرحله ای نیست که بتوان نتایج آن را به صورت رسمی اعلام کرد.

به گزارش اقتصادتایمز، بیژن نامدار زنگنه در مورد آخرین اکتشاف های نفت و گاز در ایران، اظهار داشت: تاکنون منابع نفت و گازی که قابل عرضه و اطلاع رسانی باشد، در کشور بدست نیامده است.

وی افزود: براساس تعریف صنعت نفت و استاندارد اکتشاف های اثبات شده در دنیا، طی یک سال اخیر میدان جدیدی به صورت رسمی در ایران کشف نشده است.

زنگنه ادامه داد: تاکنون افق های جدیدی از منابع نفتی و گازی در استانهای گلستان، خراسان رضوی و خراسان شمالی، مناطق مرزی مانند شهرستان قصر شیرین پیدا شده و به نظر می رسد امیدهایی در این زمینه وجود داشته باشد، اما این منابع از نظر عملیات اکتشاف در مرحله ای نیستند که بتوان به صورت رسمی اعلام کرد، زیرا باید چاه های اکتشافی در این مناطق حفاری شود.

زنگنه درمورد احتمال اتصال لایه های نفتی زمین شناسی میدانهای موجود در حوزه نفتی غرب کارون شامل آزادگان جنوبی، آزادگان شمالی، یادآوران و یاران، گفت: هنوز این فرضیه قطعی نشده است.

به گزارش وزارت نفت، براساس اعلام مدیریت امور اکتشاف شرکت ملی نفت ایران برنامه های اکتشافی در سه سال نخست برنامه پنجم توسعه ۹۵ درصد پیشرفت داشته است.

مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران آبان سال گذشته تعداد میدانهای کشف شده نفتی و گازی در حوضه های رسوبی ایران را به ترتیب ۱۷۸ و ۷۰ میدان اعلام کرده و گفته بود: از ۱۷۸ میدان نفتی کشف شده، تعداد ۱۷۶ میدان در حوضه زاگرس و خلیج فارس و ۲ میدان در حوضه ایران مرکزی بوده است؛ ضمن اینکه از میان میدانهای گازی کشف شده، ۶۵ میدان گازی نیز در حوضه زاگرس و خلیج فارس، ۲ میدان در حوضه ایران مرکزی و ۳ میدان در حوضه کپه داغ قرار دارد.

ارسال نظر