• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88646

با واریز سهمیه جدید به کارت‌های سوخت؛

امشب قیمت نهایی بنزین اعلام می‌شود؟

اقتصادتایمز: به نظر می رسد با نزدیک شدن به ساعات پایانی آخرین روز فروردین ماه و زمان واریز سهمیه بنزین خودروها به کارت‌های سوخت، قیمت جدید بنزین نیز اعلام شود.

به گزارش اقتصادتایمز به نقل از خبرگزاری دانشجو، کشور مدت‌هاست که با خبر افزایش قیمت بنزین مواجه شده است اما هنوز توسط هیچ نهادی قیمت نهایی اعلام نشده است و گمانه‌زنی‌های فراوانی از سوی سایت‌ها و مجامع خبری در این خصوص منتشر شده است.

با توجه به آغاز دومین ماه از سال و خبرهای منتشر شده از سوی دولت یازدهم مبنی بر شروع فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها در هفته جاری، به نظر می‌رسد بهترین زمان برای اعلام نرخ نهایی بنزین که برای دومین بار در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، دستخوش افزایش شده است، باشد.

حرکت افزایشی قیمت بنزین از ۱۰۰ تومانی به ۴۰۰ تومان و احتمال افزایش حداقل ۴۰۰ تومان دیگر به نرخ هر لیتر بنزین، این رقم را در ذهن‌ها نهادینه کرده است که شاید باز هم ۴۰۰ تومان دیگر به قیمت هر لیتر از این سوخت ارزشمند افزوده شود.

البته در میان تمامی گمانه‌زنی‌ها، وزیر نفت و مسئولان این امر تاکید دارند شیب افزایش قیمت این حامل‌های پر مصرف ملایم خواهد بود.

البته هنوز خبر قطعی از تصویب قیمت این حامل‌ها بخصوص بنزین شنیده نشده است و در این مدت هیچ یک از مسئولان نفتی چه در بخش تولید و چه در بخش عرضه سوخت به جایگاه‌ها و هیچکدام از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، صحبتی حول قیمت احتمالی نرخ نهایی بنزین نداشته‌اند، هرچند که برخی منابع آگاه زمان تعیین تکلیف قیمت جدید سوخت را تا پایان این هفته اعلام کرده بودند.

پبش از این نیز ایرج ندیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادی «خبرگزاری دانشجو»، در خصوص تغییرات نرخ بنزین اعلام کرده بود: دولت هنوز تصمیم نهایی خود را اعلام نکرده و خبر رسمی نیز منتشر نشده است.

وی افزود: باید قبول کنیم با توجه به اینکه امکان به وجود آمدن تغییراتی می‌رود، در صورت انتشار هر گونه خبری آسیب‌های اجتماعی به وجود خواهد آمد، پس الان زمان طرح این مسئله نیست و ما نیز منتظر می‌مانیم تا دولت نظر نهایی خود را اعلام کند.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در خانه ملت در پاسخ به این سوال که چه زمانی تصمیم نهایی گرفته می‌شود، تاکید کرد: با توجه به تغییرات احتمالی اگر بخواهیم اطلاعاتی را که داریم افشا کنیم، درست نیست، بنابراین تا زمانی که تصمیم نهایی گرفته نشود، خبری را اعلام نمی‌کنیم.

نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور نیز روند رشد قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین و گازوئیل را منوط به منابع کسب شده از انصراف یارانه‌بگیران عنوان کرده بود.

در این میان احتمال افزایش کرایه وسایل نقلیه که البته یک بار در شروع سال افزایش پیدا کرد و به وضوح اعلام شد که افزایش قیمت اعلام شده بدون در نظر گرفتن افزایش قیمت سوخت است و البته افزایش قیمت ماشین و دیگر افزایش قیمت‌ها در سطح کشور، با اعلام قیمت نهایی بنزین محتمل است و گمانه‌زنی‌ها برای میزان افزایش قیمت بنزین و عواقب آن افزایش یافته است.

بر این اساس علاوه بر نگرانی مردم و مصرف‌کنندگان از افزایش قیمت بنزین، نگرانی دیگری که به میان می‌آید، نگرانی از تک نرخی و یا دونرخی بودن این حامل‌ها است، اما به گفته معاون اول رییس جمهور نرخ بنزین در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها همان دونرخی خواهد بود.

حال باید دید آیا امشب با اتمام ثبت‌نام متقاضیان دریافت یارانه نقدی و اعلام تعداد افرادی که از دریافت آن انصراف داده‌اند و همچنین واریز سهمیه بنزین جدید به کارت‌های سوخت نرخ جدید حامل‌های سوختی در کشور اعلام می‌شود؟

ارسال نظر