• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88125

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اظهار کرد: با ورود تعدادی واحد جدید تا تابستان سال آینده بخشی از نیاز به انرژی برق تامین می شود اما ضروری است شرکت‌های توزیع و برق منطقه‌ای نیز از هم اکنون به دنبال راهکارهایی برای مدیریت مصرف و کاهش آن به ویژه در فصل گرما باشند.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، هوشنگ فلاحتیان در دومین کنفرانس منطقه‌ای سیرد که صبح امروز در پژوهشگاه نیرو آغاز شد، تاکید کرد: جهان امروز با شتاب فزاینده‌ای در عرصه فن‌آوری در حال پیشرفت است به طوری که این تحولات موجب شده نقش انسان به عنوان نیروی کار، کمرنگ و سامانه‌های هوشمند جایگزین انسان شود.

وی افزود: در جهان پیش رو نیروی انسانی با تغییر نقش خود باید به عنوان عنصری خلاق و پویا، مبتکر و اندیشمند با تکیه بر هوش و زکاوت خود و اندوخته‌های علمی و دانش امروز، زمینه ساز بهره گیری مطلوب از داشته‌ها و یافته‌های فنی در عرصه فن‌آوری و ارتقای کمی و کیفی استفاده از آن‌ها و تلاش برای خلاقیت و نوآوری متناسب با نیازهای جامعه باشد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: ‌صنعت برق ایران به عنوان صنعت پیشرو و زیربنایی کشور باید همگام با این تحولات و پیشرفت‌ها در عرصه‌های جهانی، در مسیر بهره‌مندی از فن‌آوری های نوین و استفاده از سامانه‌های هوشمند گام‌های جدی بردارد.

فلاحتیان تصریح کرد: شکی نیست که این امر مهم زمانی تحقق پیدا می کند که تعامل لازم بین صنعت و دانشگاه و مراکز پژوهشی در داخل، همچنین ارتباط با مجامع علمی معتبر جهانی و حضور پر رنگ موفق اندیشمندان و پژوهشگران در این جوامع وجود داشته باشد.

وی با اشاره به همکاری قابل قبول بین صنعت برق ایران و دانشگاه ها و مراکز پژوهشی اظهار کرد: دو نهاد مذکور توانسته‌اند با همکاری و مشارکت یکدیگر بخش های عمده از نیازهای صنعت برق را پوشش دهند. با این وجود انتظار می رود پیوند صورت گرفته هم برای مراکز علمی و پژوهشی مفید و هم برای صنعت برق برکات زیادی داشته باشد و هر روز این پیوند عمیق‌تر و گسترده تر شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تاکید بر لزوم ارتباط با سایر کشورهای جهان به ویژه کشورهای پیشگام و مترقی در صنعت برق و آشنایی مدیران، کارشناسان و دانش پژوهشان کشور در تحولات صنعت در سایر کشورها اظهار کرد: باید از تجربیات کشورهای پیشگام استفاده شود و برای شناخت دقیق از سطح کیفی همایش‌های مرتبط باید حضور فعالانه داشته باشیم.

فلاحتیان تاکید کرد: شرکت محققان و پژوهشگران ایرانی در مجامع معتبر علمی جهانی علاوه بر این که زمینه ساز افزایش دانش فنی و حرفه‌ای آنان در شاخه‌های مختلف صنعت می‌شود، جهانیان را نیز با بنیه علمی ایرانیان و ویژگی‌های این صنعت در کشور آشنا می کند.

وی اظهار کرد: زمینه های بروز و ظهور استعدادهای همکاران در صنعت برق به خوبی فراهم است و این صنعت برای فعالیت‌های علمی که جنبه‌های نوآوری و خلاقیت در آن ملموس و جنبه کاربردی داشته باشد، ارزش و اعتبار خاصی قائل است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تاکید بر این‌که فعالیت در صنعت برق کشور به دلیل چند ویژگی با فعالیت در سایر سازمان‌ها تفاوت دارد گفت: از آنجا که نیاز کشور به انرژی برق، یک نیاز زیرساختی و حیاتی است از این رو صنعت برق به پویایی ویژه‌ای نیاز دارد که این شرایط باعثشده تا صنعت از آغاز تولد خود به صورت فنی و تخصصی در کشور اداره شود و فضای فنی و کارشناسانه‌ای بر آن حاکم باشد.

فلاحتیان با تاکید بر موفقیت های ارزشمند صنعت برق ایران در عرصه‌های جهانی گفت: در شرایطی که قدرت‌های حاکم و زورگو درجهان به ناحق کشورمان حتی در عرصه‌های علمی تحریم کرده‌اند، نخبگان این مرز و بوم توانسته‌اند با تلاش و بهره مندی از استعدادهای ناب ایرانی خود، توانمندی‌های خود را در مجامع جهانی به رخ همگان بکشانند.

وی با اشاره به این‌که محققان ایرانی در مجامع بین المللی از ارزش و اعتبار جهانی برخوردار هستند گفت: در سالیان اخیر پژوهشگران در مجامع و اجلاس‌های جهانی گوی سبقت را از کشورهای پیشگام در صنعت برق ربوده‌اند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی یادآور شد: از جمله توفیقات به دست آمده می توان به کسب رتبه‌های برتر در یکی دو سال اخیر به ویژه احراز رتبه نخست دراجلاس بین المللی سیرد استکهلم در سال ۲۰۱۱ میلادی نام برد.

فلاحتیان تاکید کرد: با وجود این که حضور موفق علمی در عرصه‌های جهانی به خودی خود توفیق بزرگی است اما زمانی این حرکت ارزنده کامل می شود که نتیجه فعالیت‌های علمی و پژوهش ما در مرحله عمل در بخش‌های مختلف صنعت برق جنبه کاربردی پیدا کند و نتایج آن در شرایط اجرایی و عملیاتی مشخص شود.

وی با اشاره به این‌که مجموع ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور از مرز ۷۰ هزار مگاوات فراتر است گفت: ‌این صنعت در حال حاضر برق حدود ۳۰ میلیون مشترک را تامین می کند. صد درصد جمعیت شهری و ۹۹ درصد جمعیت روستایی از نعمت برق برخوردارند و تقریبا تمام تجهیزات صنعت برق از بخش های توزیع، انتقال و نیروگاهی در داخل کشور تولید می‌شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تاکید کرد: براساس آمارهای مراکز بین المللی انرژی، ایران به لحاظ قدرت نصب شده نیروگاهی و سایر شاخص‌های برق در جهان رتبه چهاردهم و در منطقه رتبه اول را دارا است که باید با کار و تلاش بیشتر نسبت به حفظ و ارتقای این جایگاه و افزایش کمی و کیفی فعالیت‌ها اهتمام کرد.

تلاش وزارت نیرو برای سپری کردن تابستان ۹۳ با مشکلات کمتر

فلاحتیان با اشاره به این‌که پیک مصرف برق در تابستان سال جاری با رقمی حدود ۴۷ هزار مگاوات بدون خاموشی پشت سر گذاشته شد گفت: پیش بینی می‌شود برای تامین برق در تابستان سال آینده با توجه به رشد حدود هشت درصد مصرف باید حدود ۵۰۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی نسبت به تابستان سال جاری افزوده شود. بنابراین وزارت نیرو تمام توان خود را به کار گرفته تا تابستان سال آینده را با مشکل کمتری سپری کند.

وی گفت: اگر چه با ورود تعدادی واحد جدید تا تابستان سال آینده بخشی از نیاز به انرژی برق تامین می شود اما ضروری است شرکت‌های توزیع و برق منطقه‌ای نیز از هم‌اکنون به دنبال راهکارهایی برای مدیریت مصرف و کاهش آن به ویژه در فصل گرما باشند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اظهار کرد: در حال حاضر صنعت برق با مشکلات عدیده‌ای مواجه است که بدون تردید با تعامل بین نهادها و دستگاه‌های ذیربط تلاش، صبر و همت بالای مدیران و کارکنان این دوران سخت با موفقیت طی خواهیم کرد. کمبود منابع مالی و وجود بدهی‌های هنگفت، عدم تناسب بین قیمت تمام شده تولید برق و قیمت فروش تکلیفی آن، نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت کالا و خدمات، نرخ بالا و بی رویه رشد مصرف برق و موضوع یارانه برق از جمله مشکلاتی است که امروز صنعت برق ایران با آن دست به گریبان شده و لازم است تاکید کنم همکاران ما در شرایط بسیار سختی با از خود گذشتگی و ایثار، این صنعت را تاکنون سرپا نگه داشته‌اند.

فلاحتیان با تاکید بر این‌که در حال حاضر فضای مناسبی در مجموعه کشور برای حل مشکلات وجود دارد گفت: چشم انداز امیدوارکننده‌ای برای برون رفت از این معضلات به وجود آمده است. به رغم این مشکلات توسعه عملکرد بازار عمده فروشی برق، کاهش سالانه حداقل یک درصد تلفات، افزایش سالانه یک درصد راندمان تولید و دستیابی به راندمان ۴۱ درصد در کل نیروگاه‌ها، اجرای شبکه هوشمند اندازه گیری برای تمامی مشترکان برق، برق دار کردن روستاهای بالای ۱۰ خانوار، کاهش هزینه‌ها و افزایش نقش راهبری ایران در منطقه و برقراری و تقویت ارتباط الکتریکی بین ایران و کشورهای همسایه و منطقه از جمله برنامه هایی است که در وزارت نیرو دنبال می‌شود.

وی تصریح کرد: طی سال‌های اخیر صنعت برق در جهان شاهد تحولات اساسی در زمینه‌های مختلف از جمله توسعه علمی، ارتقا و استفاده از فن‌آوری‌های نوین در ساخت و بهره برداری، شکست انحصارها و ساختارهای یکپارچه، آزادسازی و خصوصی سازی در بخش تولید و توزیع برق و رشد بازارهای ملی و منطقه‌ای بوده است. کشور ما نیز دراین مسیر و با استفاده از صنعت چشم انداز نظام در راستای اجرای برنامه پنجم و اصل ۴۴ قانون اساسی به مرحله نوین در صنعت برق گام نهاده است.

عرضه برق با کیفیت دغدغه مهم وزارت نیرو است

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تاکید کرد: با توجه به چشم انداز بخش برق و انرژی، یکی از دغدغه‌های مهم وزارت نیرو تامین امنیت عرضه برق با کیفیت و حفظ وصیانت از منابع انرژی فسیلی و حفظ محیط زیست کشور از طریق تنوع بخشی منابع تولیدکننده برق است که در این راستا افزون بر توجه ویژه به توسعه فن‌آوری‌های تولید پراکنده، تولید همزمان برق و حرارت و تولید برق از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر فعالیت‌های گسترده‌ای در این زمینه‌ها انجام شده، همچنین بحثتوسعه مبادلات برق و ورود بیشتر بخش خصوصی به این حوزه نیز مطرح است.

فلاحتیان با تاکید بر ساماندهی اقتصاد برق با بهبود درآمد و واقعی شدن نرخ‌ها گفت: اقتصاد برق تعادل بین هزینه، درآمد و سرمایه‌گذاری است. باید روی کاهش هزینه‌ها به طور جدی و براساس استانداردها کار شود و از ابتدای طراحی هزینه اقتصادی کار لحاظ شود.

وی با اشاره به روند خصوصی سازی در صنعت برق اظهار کرد: بی تردید تعهد به مردم و خدمات رسانی شایسته به آن‌ها یک هدف راهبردی و یک زیرساخت برای صنعت برق محسوب می‌شود که در تمامی برنامه‌ریزی ها و فعالیت‌های این صنعت باید مورد توجه قرار گیرد. از این رو اقدامات صنعت برق در مسائل مهمی چون خصوصی سازی برای انجام بهتر تعهدات ما به مردم است.

لزوم بازنگری در واگذاری‌های گذشته

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تاکید بر این‌که وضعیت صنعت برق در بحثاصل اجرای ۴۴ قانون سازی و خصوصی سازی نسبت به سایر دستگاه ها بهتر است گفت: ‌ با این وجود در نحوه بعضی از واگذاری‌ها که در گذشته انجام شده باید مطالعه مجدد صورت گیرد و از روش‌های مناسب‌تر استفاده شود.

فلاحتیان تاکید کرد: در حال حاضر نزدیک به ۵۰ درصد از کل برق کشور توسط نیروگاه‌های خصوصی تامین می‌شود و وزارت نیرو از بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در صنعت برق به شدت استقبال می‌کند. وزارت نیر امر واگذاری شرکت‌های توزیع برق به بخش خصوصی و ارتقای جایگاه ساختاری این شرکت‌ها با دقت نظر خاصی دنبال می کند تا از این طریق ضمن افزایش بهره وری و کاهش هزینه‌ها وتلفات انرژی خدمت بهتر و مطلوب‌تری به مردم ارائه دهد. قطعا واگذاری با وجود حساسیت‌ها باید دقت و تعامل لازم انجام و از شتاب زدگی در آن پرهیز شود.

وی با اشاره به توجه کم به بخش توزیع در مقایسه با تولید و انتقال در زمان‌های گذشته گفت: شاید علت این امر نیاز کشور به ویژه در سال‌های پس از جنگ تحمیلی به ایجاد ظرفیت‌های جدید تولید برق و تاسیسات انتقال باشد. در سال‌های گذشته عمده رویکرد وزارت نیرو در بخش برق معطوف به برنامه ریزی و سرمایه‌گذاری در بخش تولید، انتقال و ظرفیت سازی جدید تولید برق برای پاسخگویی به بخش‌های مختلف از جمله صنعت، خانگی وتجاری بوده است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به این‌که رویکرد مذکور درجامعه دانشگاهی هم محسوس بوده است گفت: ‌در صورتی که بخش توزیع حلقه اتصال صنعت برق با مردم است و کیفیت خدمات و تامین برق مبنایی برای قضاوت مردم نسبت به عملکرد وزارت نیرو و صنعت برق است. لذا در شرایط حاضر وزارت نیرو مصمم است به بخش توزیع ویژه‌ای داشته باشد و جایگاه آن را با توجه به حساسیت موجود ارتقا دهد.

فلاحتیان با تاکید بر نقش دانشگاهیان در ارتقای جایگاه بخش توزیع برق گفت: انتظار می رود مراکز علمی با تلاشی بیشتر کمبودهای گذشته را جبران کرده و با توجه به فضای آینده کاری بخش توزیع، مطالعات و تحقیقات خود رابا نگاه به آینده این بخش در قبیل این نشست‌ها برای استفاده از مدیران وتصمیم گیران ارائه کنند.

وی تصریح کرد: تقویت بنیه علمی، برخورداری از دانش روز مدیریتی، آشنایی مهندسان با تحولات روز دنیا به ویژه طراحی شبکه، تجهیزات و استفاده از فن‌آوری های هوشمندو نوین از امور مهمی است که در توزیع برق باید با جدیت پیگیری شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی بر لزوم استفاده از نقطه نظرات افراد صاحب نظر به ویژه در بخش توزیع و بهره گیری از تشکل‌های صنفی از جمله ظرفیت‌های کارشناسی انجمن صنفی کارفرمایی شرکت‌های توزیع نیروی برق تاکید کرد.

ارسال نظر