• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88105

یک نشریه آمریکایی نوشت: توافق هسته ای ایران و پنج + یک در شش ماه آینده بیشتر روی توقف تلاشهای بسته شدن بازارهای نفتی ایران متمرکز است تا بازگشایی آنها.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، نشریه کریستین ساینس مانیتور در گزارشی درباره توافق هسته‌ای ایران و غرب و چشم‌انداز تولید و صادرات نفت ایران نوشت: توافق هسته‌ای ایران و پنج + یک تحریمهای اقتصادی ایران را در ازای محدود شدن برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران کاهش خواهد داد. بهای نفت در روزهای گذشته در واکنش به اخبار توافق هسته‌ای ایران که از ۲۰ ژانویه اجرایی خواهد شد رو به کاهش گذاشته است اما وعده‌ها مبنی بر افزایش عرضه‌ نفت ایران احتمالا به زودی محقق نخواهد شد.

قدرتهای جهانی طی روزهای گذشته یک جدول زمانی را برای اجرای توافق هسته‌ای با ایران که به کاهش تحریمهای اقتصادی علیه ایران در ازای محدود‌شدن برنامه‌ی غنی‌سازی اورانیوم خواهد انجامید، اعلام کردند.

توافق هسته‌ای ایران در فاز اول این امکان را به وجود می‌آورد که هفت میلیارد دلار از درآمد‌های نفتی مسدود ‌شده ایران در یک پروسه‌ شش ماهه آزاد شود.

بهای نفت روز دوشنبه کاهش یافت و سرمایه‌گذاران نسبت به دسترسی تازه به ذخایر قابل توجه نفت و گاز ایران امیدوار شدند. توافق هسته‌ای ایران پیشرفتی به سمت بازگشت ایران به بازار است، اما این گشایش که ۲۰ ژانویه حاصل خواهد شد محدود است.

شش ماه آینده بیشتر روی توقف تلاشها برای بسته شدن بازارهای نفتی ایران متمرکز است تا بازگشایی آنها.

اندرو لیپو رییس انجمن نفتی لیپو در هوستون آمریکا گفت: این اولین گام در میان اقدامات مختلف است و بازگشت کامل ایران به بازار اگر چند سال زمان نبرد، دست کم چند ماه طول می‌کشد و این‌طور نیست که صرفا بازگشت نفت ایران به راحتی انجام شود.

براساس این توافق آمریکا تلاش برای تحریم صادرات محصولات پتروشیمی ایران را متوقف خواهد کرد و اجازه خواهد داد که شش کشور خریدار نفت ایران به واردات خود ادامه دهند.

این کشورها که شامل هند، چین و کره جنوبی هستند، مجبور نیستند که سطح واردات خود را کاهش دهند، ولی در عین حال نمی‌توانند آن را افزایش دهند و نقض مفاد این قرارداد به لغو آن منجر خواهد شد.

یک مقام بلند‌پایه دولت آمریکا در یک کنفرانس خبری در وزارت خارجه این کشور گفت: ساختار اصلی تحریمهای آمریکا و تحریمهای بین‌المللی پابرجا می‌ماند و ما به اعمال این تحریم‌ها ادامه خواهیم داد.

وزارت امور خارجه آمریکا پیش‌بینی کرد: صادرات نفت ایران در سطح حدود یک میلیون بشکه در روز باقی می‌ماند و این رقم ۶۰ درصد کمتر از صادرات روزانه ۲.۵ بشکه‌ ایران در ابتدای سال ۲۰۱۲ و قبل از تحریمها است.

بنا به اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ایران چهارمین دارنده بزرگ ذخایر اثبات شده نفت جهان و دومین دارنده بزرگ ذخایر گاز طبیعی جهان است.

تحریمهای بین‌المللی مانع سرمایه‌گذاری خارجی مورد نیاز ایران برای توسعه ذخایر ۱۵۴ میلیارد بشکه‌ای نفت و میادین وسیع فراساحلی گاز طبیعی در خلیج فارس شده است.

به رغم توافقنامه ژنو ۵۹ سناتور آمریکایی یک طرح دو حزبی را برای افزایش تحریمها علیه ایران امضا کرده اند، اما این طرح برای تصویب به ۶۰ رای احتیاج دارد و از سویی دیگر باراک اوباما تهدید کرده در صورت تصویب این طرح از سوی کنگره آن را وتو خواهد کرد.

اوباما در بیانیه ای اعلام کرد: اکنون زمان این است که به دیپلماسی فرصت موفقیت بدهیم. اعمال تحریمها بیشتر در حال حاضر تنها خطر منحرف شدن تلاش‌ها برای حل مسالمت‌آمیز این مساله را افزایش می‌دهد.

اخبار توافق هسته‌ای ایران باعثشد که روز دوشنبه بهای نفت با ۸۹ سنت کاهش به ۹۱ دلار و ۸۳ سنت برسد. اگر روند کاهش تنش‌ها ادامه پیدا کند ناظران صنعت نفت انتظار دارند که لغو تحریمهای ایران بیشتر شود.

افزایش قابل توجه صادرات نفت ایران روی بازار جهانی انرژی تاثیر مثبتی خواهد داشت.

لیپو گفت: بازگشت نفت ایران و لیبی در آینده نزدیک باعثافزایش فشار روی سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) برای بازکردن فضای بازگشت این کشور‌ها به بازار خواهد شد.

ارسال نظر