• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 88073

کاخ سفید اعلام کرد که از گزارشهای اخیر مبنی بر مذاکره ایران و روسیه در خصوص مبادله نفت و کالا به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار در ماه نگران شده است.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از رویترز، این قرارداد صادرات ماهانه نفت ایران را به شکل قابل توجهی افزایش خواهد داد که بر اثر تحریمهای آمریکا و اتحادیه اروپا با بیش یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است. منابع آگاه روسیه و ایران نزدیک به مذاکرات اعلام کرده‌اند که براساس این توافق روسیه روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت ایران را در ازای صادرات تجهیزات و کالا خریداری خواهد کرد.

کاتلین هایدن، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید به خبرگزاری رویترز گفت: ما نگران این گزارشات هستیم و جان کری وزیر امور خارجه به طور مستقیم این نگرانی را با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه مطرح کرده است.

در ازای توافق هسته ای شش ماهه ایران با غرب هفت میلیارد دلار از درآمدهای نفتی‌ بلوکه شده ایران آزاد می‌شود.

این توافق با کشورهای گروه ۵ + ۱ شامل توقف تلاشها برای کاهش بیشتر صادرات نفت ایران است اگرچه به خریداران عمده اجازه افزایش واردات را نمی‌دهد.

روسیه یکی از اعضای این گروه محسوب می‌شود اما در تحریمها علیه ایران مشارکت نداشته است.

هایدن گفت: اگر این گزارشات صحیح باشد چنین توافقی باعثنگرانی شدیدی می‌شود زیرا بر خلاف مفاد توافقنامه ایران و پنج + یک است و می‌تواند تحریم‌های آمریکا را به همراه داشته باشد.

ایران و کشورهای گروه ۵ + ۱ احتمالا گفتگو در خصوص یک توافقنامه هسته‌یی بلندمدت را در ماه فوریه آغاز می‌کنند. گفتگوهایی که آمریکا و ایران آن را دشوار توصیف کرده‌اند.

ارسال نظر