• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 87378

دولت نیجریه با طرح فروش چهار پالایشگاه رو به تعطیلی این کشور به بخش خصوصی مخالفت کرد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، رسانه‌های دولتی نیجریه به نقل از روبن آباتی سخنگوی ریاست جمهوری این کشور اعلام کردند: دولت این کشور با طرح واگذاری چهار پالایشگاه به بخش خصوصی مخالفت کرده است.

این اتفاق برخلاف گزارش‌های قبلی مبنی بر موافقت رییس جمهور این کشور با خصوصی شدن این پالایشگاه‌ها است.

آباتی افزود: دولت فدرال این پالایشگاه‌ها را نخواهد فروخت. رییس جمهور هیچ حمایتی از این موضوع نمی‌کند. حتی وزیر اختیار فروش اموال دولتی را ندارد.

آژانس خصوصی سازی دولتی نیجریه ۲۱ دسامبر اعلام کرده بود که به رغم مخالفت شدید و تهدید به اعتصاب از سوی اتحادیه‌های نفتی قدرتمند این کشور موافقت گودلاک جاناتان رییس جمهور این کشور را در خصوص فروش چهار پالایشگاه دولتی این کشور دریافت کرده است.

آژانس خصوصی سازی دولتی نیجریه در بیانیه‌ای در آن زمان اعلام کرده بود که گودلاک جاناتان با خصوصی سازی چهار پالایشگاه توسط این آژانس موافقت کرده است. این مساله مطابق با برنامه دولت است که به دنبال ایجاد فضایی برای تبدیل بخش خصوصی به محرک رشد اقتصادی در نیجریه است.

این در حالیست که جو آنیشبه سخنگوی این آژانس در واکنش به اتفاقات جدید در این زمینه اظهارنظر نکرد.

مخالفت دولت نیجریه با این خصوصی سازی تازه‌ترین تحول در زمینه تلاشها برای خصوصی سازی پالایشگاه‌های دولتی نیجریه است.

دو اتحادیه قدرتمند کارگران نفتی نیجریه متعهد شده اند که اگر دولت نیجریه برنامه فروش پالایشگاه‌های این کشور را متوقف نکند بخش نفت این کشور را از هفته اول ژانویه به اعتصاب می‌کشانند.

سخنگوی یکی از این اتحادیه‌های کارگری به نشریه پلاتس گفت: اتحادیه ها برای بررسی موضع خود پس از تازه‌ترین موضع دولت تشکیل جلسه خواهند داد.

چهار پالایشگاه نیجریه با مجموع ظرفیت پالایش ۴۴۵ هزار بشکه نفت در روز گرفتار زیرساخت های پیر و نگهداری ضعیف هستند.

نیجریه به رغم این که بزگترین صادرکننده نفت آفریقا است اما مجبور است که حدود ۸۵ درصد مصرف داخلی سوخت خود را وارد کند و مبالغ زیادی را صرف پرداخت یارانه برای پایین نگه داشتن قیمت سوخت می‌کند.

ارسال نظر