• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86953

قیمت جهانی نفت در آخرین روز سال ۲۰۱۳ با افزایش۱۰ سنتی نسبت به روز قبل مواجه شد و به ۱۱۱ دلار و ۳۱ سنت در هر بشکه رسید.

قیمت نفت برنت روز سه شنبه به دلیل نگرانی ها از تداوم کاهش تولید نفت لیبی بالای ۱۱۱ دلار در هر بشکه باقی ماند.
به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از تسنیم، نگرانی از اختلال در عرضه نفت کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در طول سال ۲۰۱۳ موجب خنثی شدن نگرانی ها در مورد حجم کم تقاضای جهانی شد و موجب شد که قیمت نفت برنت از ۹۶ دلار و ۷۵ سنت تا ۱۱۹ دلار و ۱۷ سنت در نوسان باشد.
اما به نظر می رسد که قیمت نفت خام آمریکا امسال را با ۸ درصد افزایش قیمت به پایان خواهد برد که کاهش قیمت ۷ درصدی سال گذشته را جبران خواهد نمود.
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت پس از کاهش ۹۷ سنتی در جلسه گذشته، امروز در آخرین روز سال ۲۰۱۳ با ۱۰ سنت افزایش مواجه شده و به ۱۱۱ دلار و ۳۱ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز پس از کاهش یک دلار و سه سنتی در جلسه قبل، با ۱۳ سنت کاهش به ۹۹ دلار و ۱۶ سنت رسید.
ریک اسپونر، تحلیلگر بازار نفت در این باره به رویترز گفت: «من فکر می کنم ما در سال آینده نیز شاهد روند مشابهی در بازار نفت باشیم. بازارها پرنوسان خواهند بود، اما قیمت ها در این حد باقی خواهند ماند.» وی افزود: «عوامل کلیدی بازار سال آینده در قسمت عرضه و رشد اقتصاد جهانی متمرکز خواهد بود.»
اسپونر پیش بینی کرد که قیمت نفت برنت در سال آینده در محدوده ۹۰ تا ۱۲۰ دلار باشد و قیمت نفت خام آمریکا نیز بین ۸۵ تا ۱۱۵ دلار در نوسان باشد. وی افزود، شکاف قیمت بین این دو شاخص نفتی ممکن است به اندازه امسال افزایش یابد، اما احتمالا به طور متوسط در طول سال حدود ۵ دلار باشد.
افزایش ناآرامی در عراق و کاهش تولید نفت در لیبی و سودان جنوبی همگی در بالا نگه داشتن قیمت نفت در روزهای پایانی سال موثر بوده اند.

ارسال نظر