• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86938

عضو کارگروه اصلاح قراردادهای نفتی گفت: برای احیای مخازن نفت ایران باید گروه مشاورین مهندسی مخازن ایجاد شود که پیشنهاد می‌شود این گروه توسط صندوق بازنشستگی صنعت نفت تشکیل شود.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از فارس، نصرت الله اسپیاری در جمع مدیران صنعت نفت با اشاره به گذشت بیش از یکصد سال از کشف نفت در ایران، گفت: پس از آمریکا ایران دومین کشور جهان بود که تاسیسات صنعت نفت را از قبیل طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی و تولید نفت و فرآورده‌های نفتی را آغاز کرد.

این عضو کارگروه اصلاح قراردادهای نفتی در وزارت نفت با بیان اینکه حدود یک قرن قبل تکنولوژی و فنآوری های حفاری بیش از ۶۵۰ متر در عمق زمین وجود نداشت، تصریح کرد: با این وجود با پیشرفت فنآوری‌های حفاری، برخی از میادین بزرگ نفت ایران همچون هفتگل، نفت سفید، گچساران، آقاجاری توسعه و تولید نفت از آنها آغاز شد.

مدیرعامل شرکت گلوبال پتروتک کیش با یادآوری اینکه در حال حاضر تمامی فعالیت‌های راهبری، تعمیر، حفظ و نگهداشت بخش های مختلف بالادستی تا پائین دستی صنعت نفت و گاز ایران بدون حضور کارشناسان خارجی توسط متخصصان داخلی انجام می شود، اظهار داشت: هم اکنون یکی از مهمترین نیازهای صنعت نفت، آموزش و تربیت نیروی اسنانی متخصص است.

وی با یادآوری اینکه در سال های گذشته طرح " چرخش و جایگزینی نیروی انسانی " در سطح صنعت نفت کشور اجرایی می شد، افزود: با اجرای این طرح بر روی کارشناسان جوان که برای احراز سمت‌های بالاتر سرپرستی و مدیریتی تربیت شده بودند برنامه‌های آموزشی ۵ تا ۱۰ ساله(career planning) تعریف و اجرایی می شد.

اسپیاری با تاکید بر اینکه برای در اختیار داشتن کادر قوی مدیریتی در سطح صنعت نفت نباید مدیران کوچک بر مسند امور قرار گیرند زیرا مدیران تحت نظر خود را وادار می‌کند که روی زانوهایشان راه بروند، گفت: یکی از برنامه هایی که باید در دستور کار قرار بگیرد در کنار تربیت نیروی انسانی، مدیریت صحیح مخازن هیدروکربوری است.

به گفته وی بررسی گزارش مطالعات و تحقیقات قبلی انجام شده بر روی مخازن، جمع بندی، تجزیه و تحلیل نتایج مطالعات و تحقیقات، تعیین اولویت‌های تولید از مخازن و اولویت‌های تزریق به مخازن، ارائه برنامه یکساله و ۵ ساله برای انجام مطالعات جامع و مطالعات مقطعی در مخازن و طرح توسعه مخازن(MDP)، ارائه برنامه اجرایی برای مدیریت مخازن هیدروکربوری ضروری است.

این عضو کارگروه اصلاح قراردادهای نفتی وزارت نفت با تاکید بر اینکه شرکت ملی نفت و مناطق نفتخیز جنوب همواره از آخرین نرم افزارها و مدل‌های شبیه ساز مخازن استفاده می کنند، تصریح کرد: از این رو ایجاد گروه مشاورین مهندسی مخازن به عنوان بازوی فنی و مشورتی برای برنامه‌ریزی مطالعات جامع و مدیریت مخازن ضروری است.

وی همچنین خواستار تغییر ساختار سازمانی و افزایش قابل توجه سمت‌های سازمانی در بخش‌های مطالعاتی ادارات پتروفیزیک، زمین شناسی، مهندسی مطالعات مخازن و مدل‌سازی مخازن شد و اظهار داشت: از سوی دیگر استفاده از مجموعه کامل از نرم افزارهای مورد نیاز شامل بسته‌های مطالعات زمین شناسی، پتروفیزیک، شبیه‌سازی، آزمایش چاه، مهندسی بهره‌برداری و تاسیسات ضروری به نظر می رسد.

مدیرعامل شرکت گلوبال پتروتک کیش با بیان اینکه تشکیل گروه مشاورین مهندسی مخازن به منظور هدایت و نظارت بر فعالیت گروه‌های مطالعاتی هم باید مورد توجه قرار بگیرد، بیان کرد: علاوه بر این یکی از چالش های پیش روی در صنعت نفت فقدان تاسیس شرکت‌هایی مشابه پتروناس مالزی که جنبه بین المللی داشته باشد، است.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون پتروناس در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران طرح‌های مختلف بالادستی نفت و گاز را اجرایی و مدیریت می‌کند، اظهار کرد: توصیه می شود نسبت به ایجاد چنین شرکتی در صندوق بازنشستگی صنعت نفت اقدام شود.

ارسال نظر