• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86936

دو شرکت نفتی توتال و استات اویل از حضور در طرح‌ خط لوله " تاناپ " که گاز آذربایجان را به اتحادیه اروپا می‌برد منصرف شدند.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، شرکت فرانسوی توتال و شرکت استات‌اویل نروژ به علت بالارفتن هزینه‌ها، از طرح خط لوله گاز پیشنهادی " ترانس آناتولی " – تاناپ - عقب نشینی کردند و بدین ترتیب راه برای شرکت‌های ترک هموار شد تا به توانند سهم خود را در این پروژه افزایش دهند.

استات‌اویل قصد داشت تا در این طرح یک سهم ۱۲ درصدی دریافت کند و توتال نیز قصد دریافت یک سهم پنج درصدی در این خط لوله را داشت.

با وجود این که خط لوله " تاناپ " گاز طبیعی آذربایجان را از دریای خزر به اروپا می‌برد اما هر دو شرکت اروپایی اعلام کرده‌اند که علاقه خود را برای حضور در این پروژه از دست داده‌اند.

در واقع علت انصراف این دو شرکت اروپایی این است که شرکت خط لوله " تاناپ " هزینه ساخت این خط لوله را در ابتدا ۷.۵ میلیارد دلار برآورد کرد اما اکنون این رقم به ۱۲ میلیارد دلار افزایش یافته است؛ به همین دلیل دو شرکت توتال و استات‌اویل حضور در این طرح را از نظر مالی یک ریسک می دانند.

البته این پروژه برای اروپا مهم است؛ چرا که حجم زیادی از گاز آذربایجان را به اروپا می آورد، تسلط گازی روسیه بر اروپا را هم کاهش می دهد و از مشکلات ناشی ازاختلال گاز به علت دعوای بین روسیه و اوکراین نیز می کاهد.

هم اکنون سهم ترکیه در طرح ساخت خط لوله " تاناپ " ۲۰ درصد و آذربایجان ۸۰ درصد است؛ چرا که سهم دو شرکت توتال و استات‌اویل بین شرکت دولتی نفت آذربایجان(Socar)، شرکت BP plc و شرکت های دولتی ترکیه TPAO و BOTAS تقسیم خواهد شد.

ترکیه علاقه خود مبنی بر افزایش سهم تا ۳ درصد را در طرح " تاناپ " مطرح کرده است.

اگر چه طبق برنامه‌ریزی باید تحویل گاز به بازار ترکیه در سال ۲۰۱۸ و به بازار اروپا در سال ۲۰۱۹ صورت گیرد اما پیش بینی می شود که پروژه با تاخیراتی انجام شود.

این خط لوله در آذربایجان، ترکیه، گرجستان و اروپا امتداد دارد و در ابتدا سالانه ۱۶ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را از میدان " شاه دنیز۲ " آذربایجان واقع در دریای خزر منتقل خواهد کرد که آذربایجان از این رقم شش میلیارد متر مکعب آن را به ترکیه و ۱۰ میلیارد متر مکعب دیگر را به اروپا صادر خواهد کرد.

این ظرفیت قرار است در سال ۲۰۲۰ به ۲۳ میلیارد متر مکعب و در سال ۲۰۲۶ به ۳۱ میلیارد متر مکعب افزایش یابد.

در اوایل امسال شرکت SOCAR و شرکای آن، خط لوله ترانس آدریاتیک –TAP - را برای اتصال به " تاناپ " در مرز ترکیه – اروپا انتخاب کردند.

ارسال نظر