• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86333

دولت انگلیس اعلام کرده است با توجه به رویکرد جدید اتخاذ شده از سوی ایران، تولید گاز از میدان " رام " از سر گرفته خواهد شد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، دولت انگلیس در سال ۲۰۱۰ به دلیل اعمال تحریم علیه ایران، تولید گاز از این میدان را متوقف و اعلام کرد که سهم ایران از درآمدهای حاصله از فروش گاز میدان رام در حسابی مسدود شده است؛ این درحالیست که اخیرا این دولت از اعلام آمادگی خود برای ازسرگرفتن تولید از این میدان خبر داده است.

پیشتر نیز وال استریت ژورنال در سپتامبر سال جاری میلادی، از رایزنی های وزارت انرژی انگلیس برای معافیت شرکت بی پی از تحریم های یک طرفه امریکا و اتحادیه اروپا علیه نفت ایران خبر داده بود. این وزارتخانه اعلام کرده بود به دنبال راهی برای تأمین معافیت بلند مدت به منظور فعالیت مشترک شرکت BP و شرکت ملی نفت ایران در میدان گازی

رام است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی، میدان رام(Rhum) در سال ١٩٧٧ میلادی در دریای شمال و در ٣٩٠ کیلومتری شمال شرق آبردین(Aberdeen) کشف شد و توسعه آن به صورت سرمایه گذاری مشارکتی بین ایران و شرکت BP انگلیس در دستور کار قرار گرفت به نحوی که ۵۰ درصد سهم در اختیار شرکت BP به عنوان توسعه‌دهنده و ۵۰ درصد سهم در اختیار شرکت ملی نفت ایران قرار داده شد.

تولید گاز از این میدان از سال ۲٠٠۵ تا ۲٠١٠ روزانه حدود ۴.۵ میلیون متر مکعب بوده است که در سال ۲٠١٠ دولت انگلستان به دلیل اعمال تحریم علیه ایران، تولید گاز از این میدان را متوقف کرد.

گاز میدان رام توسط سه حلقه چاه تولید و از خط لوله جریانی ۸ اینچ به چند راهه مرکزی زیر دریا(Central Subsea Manifold) فرستاده می‌شود و از آنجا به وسیله خط لوله ١۶ اینچی به طول ۴۴ کیلومتر به سکوی فرآورشی Bruce که راهبری آن در دست شرکت BP است، ارسال می‌شود. درنهایت نیز گاز فرآورشی حاصل از این جریان جهت توزیع و صادرات مورد بهره برداری قرار می گیرد.

ارسال نظر