• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86330

بغداد اعلام کرد مایل به صادرات نفت اقلیم کردستان است اما این صادرات باید با موافقت دولت مرکزی باشد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از رویترز، معاون نخست وزیر عراق در زمینه انرژی پس از آزمایش جریان نفت در خط لوله جدید صادرات نفت منطقه کردستان به ترکیه گفت: عراق مایل صادرات نفت کردستان از طریق این خط لوله است اما هرگونه صادرات باید با موافقت بغداد انجام شود.

پس از آنکه ترکیه و منطقه خودمختار کردستان عراق یک قرارداد چند میلیارد دلاری در زمینه انرژی را در ماه نوامبر امضا کردند، حسین الشهرستانی معاون نخست وزیر عراق در امور انرژی گفت: دولت مرکزی عراق بر موضع خود مبنی بر کنترل دولت مرکزی روی تمام نفت صادراتی عراق پا برجا است.

الشهرستانی در پاسخ به سوالی درباره خط لوله جدید از کردستان عراق به ترکیه گفت: در دیدار اخیر با مقامات ترکیه‌ای توافق کردیم که به نفع همه است که صادرات نفت خام از تمام نقاط عراق از جمله منطقه کردستان به جهان صورت گیرد، اما این امر باید با موافقت دولت عراق باشد.

قراردادهای انرژی ترکیه با منطقه کردستان در شمال عراق، دولت مرکزی این کشور را دور زده است. بغداد صادرات نفت کردستان را غیرقانونی می‌داند.

ترکیه مایل به پیشبرد این روند از طریق یک مکانیسم سه جانبه و حضور بغداد است، اما دولت مرکزی عراق سالها در برابر صادرات مستقیم نفت کردستان مقاومت کرده است.

الشهرستانی افزود: صادرات نفت بدون موافقت بغداد نقض حاکمیت عراق و مشخصا دولت این کشور است و دولت اقدامات لازم را برای حفاظت از ثروت‌های خود اتخاذ خواهد کرد.

منابع انرژی آگاه گفتند: آزمایش جریان نفت در این خط لوله روز جمعه آغاز شد اما هیچگونه صادراتی هنوز برنامه ریزی نشده است.

ارسال نظر