• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86329

وزرای نفت عربستان، کویت و عراق گفتند: اوپک برای باز کردن جای خالی برای افزایش تولید نفت ایران، لیبی و آمریکا، احتیاجی به کاهش تولید ندارند.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از بلومبرگ، علی النعیمی وزیر نفت عربستان در نشست وزرای نفت کشورهای عربی صادرکننده نفت در دوحه قطر گفت: من نسبت به این موضوع خوشبین هستم که بازار سال آینده متعادل و با ثبات خواهد بود.

وی افزود: نفت شیل هیچ تهدیدی علیه عربستان و اوپک نیست.

موسسه کامرزبانک طی گزارشی اعلام کرد: سازمان کشورهای صادر کننده نفت(اوپک) برای بازگشت نفت ایران و لیبی به بازار باید تولید خود را کاهش دهد. اوپک که از قیمتهای کنونی نفت راضی است، در آخرین نشست خود در ماه دسامبر توافق کرد که سقف تولید رسمی این سازمان بدون تغییر روی ۳۰ میلیون بشکه در روز باقی بماند.

بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان در نشست اوپک گفت: ایران به دنبال افزایش تولید نفت خود به سطح چهار میلیون بشکه در روز است.

ایران و گروه پنج + یک در نشست ماه گذشته در ژنو در خصوص برنامه‌ هسته‌ای ایران و لغو بخشی از تحریمها به توافق رسیدند.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد: انتظار می‌رود که سطح تولید نفت شیل آمریکا سال ۲۰۱۶ به ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز برسد. آمریکا در سال ۱۹۷۰ به این سطح از تولید نفت رسیده بود.

مصطفی الشمالی وزیر نفت کویت در جمع خبرنگاران گفت: ‌ اوپک می‌تواند تقاضای نفت در سالهای آینده را تامین کند، بنابراین نفت شیل را به یک عامل نگرانی برای اوپک و دیگر تولیدکنندگان نفت تبدیل نکنید.

عبدالبری العروضی وزیر نفت لیبی گفت: لیبی آماده استفاده از زور برای بازگشایی پایانه‌های صادارت نفت خود است که طی پنج ماه گذشته توسط گروه‌های شورشی تعطیل شده است. این تعطیلی باعثکاهش تولید نفت لیبی از روزانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در ماه مارس به ۲۵۰ هزار بشکه در روز شده است.

همچنین عبدالکریم اللعیبی وزیر نفت عراق نیز در جمع خبرنگاران گفت: عرضه و تقاضای نفت متعادل است بنابراین هیچ جای نگرانی درباره مازاد تولید در بازار وجود ندارد.

بهای نفت سبک آمریکا پس از انتشار گزارشی مبنی بر رشد اقتصاد آمریکا در سه ماهه سوم ۲۰۱۳ که سرعت آن فراتر از انتظارات بوده به بالاترین سطح دو ماه اخیر رسید. نفت سبک آمریکا برای تحویل در فوریه با ۲۸ سنت افزایش، ۹۹ دلار و ۳۲ سنت معامله شد که بالاترین رقم از ۱۸ اکتبر است.

ارسال نظر