• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86317

فعالان حوزه کشتیرانی معتقدند هند درخواست ایران را برای تمدید مجوز ورود نفتکشهای ایران به آبهای این کشور خواهد پذیرفت.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، نشریه پلاتس به نقل از یک منبع آگاه در کشتیرانی هند گزارش داد: ایران از هند در خصوص ضمانت بانکی تهران برای پوشش بیمه نفتکش‌های حامل نفت ایران توسط بیمه‌های ایرانی، وقت بیشتری خواسته است.

هند برای ورود نفتکش‌های حامل نفت ایران با پوشش بیمه های ایرانی به آبهای خود خواستار تضمین مالی ۴۰۰ میلیون دلاری ایران شده است.

کشتیرانی هند به عنوان یک اقدام احتیاطی برای پوشش هرگونه خسارت احتمالی علیه نفتکشها در آبهای خود، از ایران خواسته از حساب خود در بانک یو سی اُ هند معادل ۴۰۰ میلیون دلار(۲۳ میلیارد روپیه) ضمانت ارائه دهد.

هند در ماه سپتامبر پس از ارائه یک ضمانت یک میلیارد دلاری از سوی ایران، استفاده از شرکت‌های بیمه ایرانی(بیمه کیش و بیمه معلم) را برای بیمه نفتکشهای حامل نفت ایران که در بنادر هند پهلو می‌گیرند به مدت سه ماه(تا ۲۷ دسامبر) تمدید کرد.

با ارائه تضمین بانکی از سوی ایران، وزارت کشتیرانی هند تمدید بیمه‌های ایرانی معلم و کیش را پس از تاریخ ۲۷ دسامبر و افزایش تجارت دوسویه را مورد بررسی قرار می‌دهد.

یک مقام هندی گفت: ایران خواستار تمدید این مهلت شده تا دو طرف این مشکل را در سطح دیپلماتیک حل کنند. این در حالیست که هند مجوز پهلوگیری نفتکش‌ها در آبهای خود را برای یک دوره سه ماهه تمدید می‌کند.

مقام کشتیرانی هند گفت: ایران درخواست ما را رد نکرده اما خواستار وقت بیشتر شده است.

این منبع افزود: یک کمیته دولتی این درخواست ایران را بررسی و دستور العمل خود را به وزارت نفت ابلاغ خواهد کرد.

لغو بخشی از تحریم‌ها علیه ایران در پی توافق هسته‌ای ژنو شامل لغو ممنوعیت بیمه نفت‌کش‌های ایران توسط شرکت‌های اروپایی می‌شود، اما شرکت‌های بیمه اروپایی هنوز دستور رسمی در خصوص لغو این ممنوعیت دریافت نکرد‌ه‌اند و خریداران نفت ایران در هند هنوز برای دریافت محموله‌های نفتی از نفت‌کش‌های ایرانی استفاده می‌کنند.

در حال حاضر نفت‌کش‌های ایران از پوشش بیمه‌های ایرانی کیش و معلم استفاده می‌کنند.

این درحالی است که بسیاری از تحلیلگران و فعالان کشتیرانی معتقدند‌: هند مجبور است درخواست ایران برای تمدید مجوز ورود نفت‌کش‌های ایرانی به آب‌های خود را بپذیرد، زیرا به واردات نفت از ایران احتیاج دارد.

یک تحلیلگر کشتیرانی گفت: پیش‌بینی می‌کنم این مجوز چند ماه دیگر تمدید شود تا نفت‌کش‌های ایران بتوانند در بنادر هند پهلو بگیرند، زیرا در غیر این صورت راه دیگری برای رسیدن نفت ایران به هند وجود ندارد.

وی گفت: وزارت نفت هند موضع نرم‌تری نسبت به کشتیرانی این کشور اتخاذ خواهد کرد، زیرا شرکت‌های هندی نظیر مانگلور به نفت ایران احتیاج دارند.

این در حالیست که پلاتس به نقل از یک منبع آگاه در ایران گزارش داد، تهران ابتدا درخواست هند مبنی بر دریافت تضمین مالی ایران را رد کرده است.

این منبع افزود: هند خواستار تضمین مالی ایران شد. ما به آنها گفتیم که این امر مقدور نیست و در حال حاضر یک میلیارد دلار ضمانت برای پوشش بیمه ارائه داده ایم. آنها خواستار ضمانت ۴۰۰ میلیون دلاری دیگری برای نفتکش‌های عازم هند هستند.

وی گفت: اگر آنها خواهان تحویل گرفتن نفت با نفتکشهای ایران نیستند، ما نفتکشهای خود را نمی‌فرستیم. در حال حاضر گفتگوهایی درباره تمدید مجوز سه ماهه ورود نفتکشها به آبهای هند که ۲۷ دسامبر به پایان می‌رسد، وجود دارد.

ارسال نظر