• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 85243

وزیر نفت لیبی گفت: این کشور به دلیل اعتصابات گسترده نفتی بیش از هفت میلیارد دلار درآمد را از دست داده است.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از رویترز، عبدالبری العروضی وزیر نفت لیبی گفت: این کشور به دلیل اعتصابات گسترده در میادین و پایانه‌های صادرات نفت بیش از هفت میلیارد دلار درآمد نفتی را از دست داده و با رقبای جدیدی چون الجزایر و نیجریه در بازارهای نفتی مواجه شده است.

شبه نظامیان، افراد قبیله‌ای و کارکنان دولتی بیشتر بنادر و میادین نفتی را اشغال کرده و خواستار اختیارات سیاسی یا حقوق بیشتر هستند که این امر باعثتوقف صادرات نفت لیبی شده است.

دولت لیبی برای کنترل ده‌ها گروه شبه نظامی که به سرنگونی معمر قذافی کمک کردند با مشکل مواجه است.

وزیر نفت لیبی گفت: این کشور پس از کاهش صادرات نفت لیبی از روزانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه به ۲۵۰ هزار بشکه در روز بیش از هفت میلیارد و ۲۹۰ میلیون دلار ضرر کرده است.

وی به صادرات کنونی نفت لیبی اشاره نکرد، اما معاون العروضی هفته گذشته به رویترز گفت که ۵۰ درصد تولید نفت کنونی این کشور صرف سرپا نگه داشتن پالایشگاه الزاویه می‌شود که ۱۲۰ هزار بشکه در روز ظرفیت دارد.

وزیر نفت لیبی به تلویزیون النبا گفت: ما با مشکل بزرگی مواجه هستیم، زیرا نفت الجزایر و نیجریه وارد بازار مدیترانه شده است. ما به دنبال بازار‌های جدیدی در شرق آسیا هستیم تا این کمبود را جبران کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد که بنادر صادراتی این کشور کار خود را به زودی شروع کنند، اما سخنان قبلی خود مبنی بر بازگشایی پایانه‌های نفتی در روز سه‌شنبه را تکرار نکرد.

العروضی افزود: دولت این کشور به دلیل کاهش تولید نفت از یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه به ۲۵۰ هزار بشکه برای تهیه پیش‌نویس بودجه ۲۰۱۴ با مشکل مواجه است.

وی با بیان اینکه در برنامه‌ریزی اولیه تولید نفت لیبی یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه پیش‌بینی شده گفت: اکنون با مشکل مواجه‌ایم. چگونه می‌توانیم این بودجه را تهیه کنیم.

وی گفت: تنها میدان الفیل فعالیت‌های فراساحلی و میادین متعلق به شرکت نفتی دولتی السرت در مرکز لیبی هم‌چنان نفت تولید می‌کنند.

العروضی افزود: توقف تولید هم‌چنین به خطوط لوله و دیگر تاسیسات نفتی لطمه زده و برخی از کارکنان به دلیل اعتصاب‌ها در وضعیت روحی بدی به سر می‌برند.

وزیر نفت لیبی گفت: در صورتی که شورشیان به توقف خط لوله گاز که نیروگاه غرب لیبی را تامین می‌کند، پایان دهند تولید برق در لیبی ظرف چند ساعت بهبود خواهد یافت.

نخست‌وزیر لیبی نتوانسته به اعتصاب‌هایی که باعثاختلال در عرضه‌ی نفت و گاز این کشور شده پایان دهد.

ارسال نظر