• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 85229

وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان امروز(یکشنبه) وارد تهران می‌شود.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از روزنامه بیزینس رکوردر، شاهد خان عباسی وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان امروز برای دیدار مقامات ایران در خصوص تکمیل پروژه خط لوله گاز ایران - پاکستان وارد تهران می‌شود.

شاهد خان عباسی در راس هیاتی متشکل از عابد سعید معاون خود و مبین صولت رییس شرکت سیستمهای گازی پاکستان و دیگر مقامات بلند‌پایه به ایران سفر می‌کند.

هم چنین ریاست هیات ایرانی را نیز بیژن زنگنه - وزیر نفت کشورمان – برعهده خواهد داشت.

عباسی و هیات همراه وی هم‌اکنون برای مذاکره با مقامات قطری درباره‌ واردات گاز و قیمت و شرایط پرداخت، در این کشور به سر می‌برد.

چند روز پیش یک مقام بلندپایه پاکستانی اعلام کرد که ایران و پاکستان قرار است درباره‌ استراتژی خود درباره پروژه خط لوله گاز آی - پی مذاکره کنند.

این مقام ناشناس وزارت نفت و منابع طبیعی پاکستان به روزنامه نیوز گفت: دو طرف ۹ دسامبر در تهران درباره‌ تکمیل پروژه مذاکره خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، پاکستان در این دیدار احتمالا درباره‌ به تعویق افتادن ضرب‌العجل تکمیل پروژه آی. پی و بازنگری در قیمت گاز صادراتی ایران به پاکستان مذاکره خواهند کرد.

ایران اخیرا تمایل خود را برای بازنگری در قیمت گاز صادراتی به پاکستان طبق قرار‌داد خرید و فروش گاز اعلام کرده و تاکید کرده است که: ما خواهان بازنگری در اجرای قرار‌داد هستیم، زیرا بیش از شش ماه وقت به

دلیل انتقال سیاسی در هر دو کشور و ابهامات درباره‌ی تاثیر تحریم‌های آمریکا روی پروژه هدر رفته است.

براساس قرار‌داد دو طرف اولین محموله‌ی گاز باید ۳۱ دسامبر سال آینده به پاکستان تحویل داده شود.

دو کشور مسوول تکمیل خط لوله در خاک خود هستند و در صورت کوتاهی به ازای هر روز تاخیر باید معادل قیمت گاز صادراتی در یک روز به طرف مقابل جریمه بپردازد.

قیمت گاز تحت توافق اولیه معادل ۷۸ درصد قیمت نفت کوره تهیه شده بود، اما پاکستان توافق‌نامه دیگری را با ترکمنستان برای خط لوله گاز تاپی امضاء کرده که براساس آن قیمت گاز صادراتی ۶۹ درصد قیمت نفت

کوره تعیین شده است که با این حساب اختلاف قیمت بین این دو برای یکسال حدود یک میلیارد دلار می‌شود.

این مقام پاکستانی افزود: این اختلاف قیمت باید بین ایران و پاکستان حل شود.

این اولین دیدار رودررو بین ایران و پاکستان در سطح وزارتی در زمینه‌ی پروژه خط لوله گاز آی. پی پس از افتتاح پروژه در خاک پاکستان در مارس ۲۰۱۳ است.

دوطرف در این دیدار درباره‌ی استراتژی تحقق هرچه زودتر پروژه با در نظر گرفتن واقعیت‌های موجود و هم‌چنین همکاری‌های بیشتر(در بخش انرژی و اکتشاف و فعالیت‌های تولیدی) مذاکره خواهند کرد.

ایران و پاکستان در ماه مارس احداثخط لوله آی - پی در خاک پاکستان را افتتاح کردند که گاز ایران را به پاکستان منتقل خواهد کرد.

ارسال نظر