• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 85218

وزیر انرژی ترکیه گفت: قطر در حال بررسی سرمایه‌گذاری در پروژه نیروگاه زغال سنگی ترکیه است که امارات سال گذشته از آن خارج شد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از رویترز، ترکیه بسیار مشتاق است که از ذخایر زغال سنگ خود برای کاهش وابستگی به گاز طبیعی وارداتی استفاده کند و تانر ییلدیز وزیر انرژی ترکیه گفت: این گفت‌وگوها می‌تواند ظرف دو تا سه ماه دیگر به توافق بین ترکیه و قطر منجر شود.

ییلدیز با اشاره به دیدارهای خود و نخست وزیر این کشور از دوحه افزود: ما مشاهده کردیم که قطر به این پروژه تمایل دارد. ما دیدارهای بسیار خوبی برگزار کردیم.

شرکت ملی انرژی ابوظبی(طاقا) و شرکت برق دولتی ترکیه در ماه ژانویه در زمینه یک پروژه ۱۲ میلیارد دلاری برای ساخت چند نیروگاه زغال سنگی در ترکیه به توافق رسیدند، اما اواخر اوت شرکت اماراتی اعلام کرد که احداثاین پروژه را تا سال ۲۰۱۴ به تاخیر خواهند انداخت و منابع انرژی ترکیه‌ای از خروج شرکت اماراتی از این پروژه خبر دادند.

مقامات اعلام کردند از جمله دلایل خروج شرکت اماراتی از این پروژه شرایط دشوار مالی بوده که جذابیت ترکیه را به عنوان یک مقصد سرمایه‌گذاری برای آنها کاهش داده است، این در حالی است که انتقادات صریح رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه از برکناری محمد مرسی رییس جمهور سابق مصر که باعثاختلافات ترکیه و امارات شد، می‌تواند یکی از دلایل تصمیم شرکت اماراتی برای خروج از پروژه باشد.

۴۵ درصد ذخایر زغال سنگ قهوه‌ای ترکیه در منطقه آفسین – البستان قرار دارد.

همزمان با افزایش تقاضای برق در ترکیه، زغال سنگ قهوه‌ای احتمالا نقش زیادی برای تولید برق در این کشور ایفا خواهد کرد.

مقامات انرژی ترکیه گفته‌اند که چین و کره جنوبی نیز علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این پروژه هستند.

ارسال نظر