• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 85211

اگرچه آمار به روز مصرف گاز در پرتال شرکت ملی گاز ایران دیگر منتشر نمی‌شود، اما باید گفت با سردتر شدن هوا مصرف بالا خواهد رفت و این درحالی است که به نظر می رسد حجم تولید و واردات گاز کشور حدود ۵۵۱ میلیون متر مکعب است.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از فارس، با بالارفتن مصرف گاز در روزهای اخیر به دلیل سردتر شدن هوا نسبت به گذشته این سوال مطرح می‌شود که اکنون مصرف گاز در کشور چقدر است و چه مقدار نسبت به روزهای گذشته افزایش یافته است؟

اگرچه آمار مصرف گاز در یک هفته گذشته هنوز در پرتال شرکت ملی گاز منتشر نشده است، اما باید گفت براساس آخرین اطلاعات مندرج در این سایت که مربوط به تاریخ ۱۰ آذرماه است مصرف گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیر عمده ۳۱۶ میلیون متر مکعب و در کل کشور نیز به میزان ۴۷۱ میلیون متر مکعب بوده است.

هم اکنون در دو منطقه پارس جنوبی و شرکت نفت مناطق مرکزی گاز تولید می‌شود که براساس اطلاعات بدست آمده تولید گاز در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به حدود ۳۰۱ میلیون متر مکعب در روز رسیده است و از طرفی نیز گاز شیرین شده در منطقه پارس جنوبی ۲۴۵ میلیون متر مکعب است.

از طرفی نیز می توان روزانه ۴۵ میلیون متر مکعب گاز از کشور ترکمنستان وارد کرد که با این شرایط نزدیک به ۶۰۰ میلیون متر مکعب گاز در کشور تولید و وارد می شود.

اما لازم به توضیح است که روزانه حدود ۳۰ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه نیز صادر می شود که با این شرایط ۵۶۱ میلیون متر مکعب گاز در دست کشور باقی خواهد ماند که باید روی آن برنامه ریزی کرد.

نکته قابل توجه دیگر این است که با راه اندازی مخزن ذخیره سازی سراجه قم که سال گذشته انجام شد هم اکنون می توان روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب گاز از این مخزن برداشت کرد.

بنابراین نکته ای که در این شرایط باید رعایت کرد صرفه جویی حداکثری است تا همانند سال ۸۶ با مشکل کمبود گاز در برخی از شهرها مواجه نشویم.

ارسال نظر