• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 85048

ا وجود توقف ساخت پالایشگاه‌های فازهای ۳۵ ماهه و جدید پارس جنوبی:

ساخت سکوی فاز ۱۸ پارس‌جنوبی پایان یافت

اقتصادتایمز: با وجود توقف ساخت پالایشگاه‌های فازهای ۳۵ ماهه و جدید پارس جنوبی، مراحل طراحی و ساخت پایه سکوی فاز ۱۳ و ۱۸ پارس جنوبی به پایاین رسید و به زودی این دو سازه عظیم گازی در آب‌های خلیج فارس نصب و راه اندازی خواهند شد.

با وجود توقف ساخت پالایشگاه‌های فازهای ۳۵ ماهه و جدید پارس جنوبی، مراحل طراحی و ساخت پایه سکوی فاز ۱۳ و ۱۸ پارس جنوبی به پایاین رسید و به زودی این دو سازه عظیم گازی در آب‌های خلیج فارس نصب و راه اندازی خواهند شد.

به گزارشاقتصادتایمزبه نقل از مهر، از زمان آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید اجرای طرح های پارس جنوبی اولویت بندی شده و از این رو هم اکنون تمرکز شرکت ملی نفت ایران بر روی تکمیل و راه اندازی پنج فاز قدیمی ۱۲،۱۵ تا ۱۸ پارس جنوبی است.

بر این اساس همزمان با پیشرفت لاک پشتی و حتی توقف ساخت پالایشگاه های فازهای جدید و به اصطلاح ۳۵ ماهه پارس جنوبی، اما ساخت دو سازه عظم دریایی فاز ۱۳ و فاز ۱۸ پارس جنوبی به پایان رسیده است و برای نصب در خلیج فارس روانه دریا شده اند.

سید مجید هدایتی مدیر بخش فراساحل فاز ۱۳ پارس جنوبی با اشاره به اتمام مراحل ساخت یکی از پایه‌های سکو " جکت " فاز ۱۳ این میدان مشترک گازی، گفت: این جکت به وزن ۱۹۷۰ تن و با ارتفاع ۷۰ متر از جزیره صدرا بارگیری و به زودی با انجام مراحل حمل توسط شناور مهدیس در موقعیت سوم حفاری و تولید گاز در این بلوک دریایی نصب و راه اندازی خواهد شد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه مطابق با برنامه ریزی انجام شده این سازه پس از زمان حمل دریایی در مدت ۲۵ روز آینده در موقعیت بعدی فاز ۱۳ که یکی دیگر از سکوهای اصلی است نصب می‌شود، تصریح کرد: آماده استقرار سومین دکل حفاری برای حفاری چاه‌های توسعه ای این بخش از میدان مشترک خواهد بود.

تاسیسات دریایی و فراساحلی طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی شامل ۳۸ حلقه چاه دریایی، ۴ سکو هر یک جهت تولید ۵۰۰ میلیون استاندارد فوت مکعب در روز، دو خط ۳۲ اینچی انتقال گاز از سکوهای اصلی به پالایشگاه خشکی در مجمع به طول ۱۸۰کیلو متر به همراه دو رشته خط ۵/۴ اینچ تزریق MEG است.

هدف از طرح توسعه این فاز مشترک گازی تولید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز، ۸۰ هزار بشکه در روز میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد، سالانه ۱.۱ میلیون تن گازمایع و یک میلیون تن اتان است.

سکوی فاز ۱۸ پارس جنوبی روانه خلیج فارس شد

همچنین روز گذشته با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران سکوی فاز ۱۸ پارس جنوبی روانه آب های خلیج فارس برای نصب و راه اندازی شد.

این سازه دریایی در مجموع متشکل از یک جکت چهار پایه(همراه شمع ها) به وزن ٢ هراز ٩۶٠ تن، عرشه به وزن حدود دو هزار و ۳۲۰ تن و متعلقات شامل یک پل، یک سه پایه، عرشه و پایه مشعل در مجموع به وزن ۹۰۰ تن است و پیش بینی می شود تا ۵ ماه آینده قابل بهره برداری باشد.

طرح توسعه چهار فاز قدیمی پارس جنوبی شامل ۱۵،۱۶، ۱۷ و ۱۸ آذر ماه سالجاری وارد هفتاد و هفتمین ماه توسعه خود شده است و با این وجود وزارت نفت از تحویل کامل این فازهای مشترک گازی تا پیش از زمستان سال آینده خبر داده است.

از این رو در صورتی‌که این چهار فاز مشترک گازی تا آذر ماه سال ۱۳۹۳(۱۲ ماه آینده) به طور کامل در مدار بهره برداری قرار بگیرند این چهار طرح مشترک گازی در نودمین ماه توسعه تکمیل و تولید روزانه ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی از آنها آغاز خواهد شد.

هدف‌ از طرح توسعه نهایی فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی تولید روزانه‌ ۵۰ میلیون‌ متر مکعب‌ گاز طبیعی‌، ۸۰ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌، ۴۰۰ تن گوگرد، سالانه بیش از یک میلیون تن گازمایع و یک میلیون تن اتان برای تامین خوراک پتروشیمی‌ها است.

عملیات اجرایی طرح توسعه فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی تیر ماه سال ۱۳۸۶ با حضور رئیس جمهوری دولت نهم توسط کنسرسیویم متشکل از پیمانکاران داخلی در عسلویه آغاز شده بود.

ارسال نظر