• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84636

فروش فرآورده نفتی در مرزهای استان سیستان و بلوچستان توسط مردم بومی علاوه بر کاهش ۱۳ درصدی قاچاق گازوییل در این منطقه، وضعیت معیشت مردم این استان را هم بهبود داده است.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، دادخدا اعتصامی - یکی از مدیران شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران - از توزیع ١٠ میلیون لیتر گازوییل در پایانه های مرزی استان سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: قاچاق فرآورده نفتی در این استان ۱۳ درصد کاهش داشته است.

او با اشاره به این که فروش مرزی گازوییل به عنوان مصوبه دولت در سال ١٣٩٠ از اردیبهشت امسال در استان سیستان و بلوچستان اجرایی شده است گفت: ایجاد بازارچه‌های مرزی فروش فرآورده نفتی در استان در کاهش قاچاق سوخت تاثیر بسزایی داشته است.

وی با بیان این که سیستان و بلوچستان ١٢٠٠ کیلومتر مرز خاکی و ٣٠٠ کیلومتر مرز آبی دارد گفت: بر اساس این مصوبه، ماهانه ٥٠٠ لیتر نفت گاز با قیمت فوب خلیج فارس با هدف کمک به معیشت روستاییان ساکن در شعاع ٢٠ کیلومتری مرز فروخته می شود که این کار سود منطقی برای مرزنشینان این استان ایجاد کرده است.

به گفته اعتصامی فروش مرزی فرآوردهای نفتی در پایانه های میلک، کوهک و ریمدان عملیاتی شده و سودی ١٠ تا ٢٠ درصدی حاصل از اختلاف قیمت فروش این فرآورده در آن سوی مرز را برای مرزنشینان رقم زده است.

مدیر شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه زاهدان تاکید کرد: وجود بازارچه های فروش فرآورده های نفتی موجب شده است تا علاوه بر ایجاد درآمد برای مرزنشینان، قاچاق سوخت نیز کاهش قابل توجهی یابد.

وی گفت: بهره گیری از این راهکار و پایش هایی که در زمینه جلوگیری از عرضه سوخت خارج از شبکه انجام گرفته است، قاچاق فرآورده نفتی در منطقه زاهدان را در مقایسه با سال گذشته ١٣ درصد کاهش داده است.

ارسال نظر