• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84087

قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با تاثیرگذار خواندن توافق ایران با گروه ۱ + ۵ در حوزه فاینانس گفت: آمریکا و اروپا بیشتر بر توافق صورت گرفته به پتروشیمی توجه داشتند و براساس توافق محدودیت تحریم شامل صادرات پتروشیمی و خدمات مرتبط با آن که فاینانس نیز هست می‌شود.

به گزارشاقتصادتایمزحسن پیوندی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر این‌که از این پس اجرای طرح‌های پتروشیمی با توجه به توافق صورت گرفته سرعت خواهند گرفت، گفت: ‌ از این فرصت استفاده خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: در این فاصله که تحریم‌ها اعمال شد شرکت‌های اروپایی نیز متضرر شدند و حال پس از توافق آن‌ها نیز به سمت صنعت پتروشیمی ایران خواهند آمد.

قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با اشاره به تکیه ایران در صنعت پتروشیمی به خودکفایی در زمان اعمال تحریم‌ها گفت: ‌ در حوزه تامین قطعات و مراودات بانکی آن تحریم‌ها به خاطر توان داخل تاثیرگذار نبود اما تحریم‌های اعمال شده در ارتباط با فاینانس تاثیرگذار بوده است.

پیوندی خاطرنشان کرد: ‌ با توجه به موارد توافق و کاهش تحریم‌ها در بخش فاینانس؛ از این پس کارها بسیار روان‌تر خواهد شد.

وی در مورد تاثیر توافق ایران با گروه ۱ + ۵ در افزایش حجم صادرات محصولات پتروشیمی گفت: میزان صادرات پتروشیمی به صورت مستقیم در تولید این صنعت اثر نمی گذارد اما آن چه در توافق تاثیرگذار است مربوط به مسائل نفت می‌شود.

قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در پایان خاطرنشان کرد: افزایش صادرات نفت در نهایت روی تولید پتروشیمی و صادرات آن تاثیرگذار خواهد بود.

براساس توافق صورت گرفته نه تنها حق غنی‌سازی ایران به رسمیت شناخته شد بلکه از این پس تحریم‌های پتروشیمی، خودرو و طلا محدود می شود.

براساس گفته‌های وزیر امور خارجه ایران، از این پس تحریم جدیدی علیه ایران اعمال نخواهد شد و از سوی دیگر تحریم‌های سابق نیز به مرور کاهش پیدا می‌کند.

ارسال نظر