• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 83079

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان این که در صنعت آب و برق مشکل افت داریم و با ضایعات بالا مواجه هستیم، ‌ گفت: ‌ معنی اقتصاد مقاومتی انزوا نیست، بلکه باید برای رشد اقتصادی کشور ارتباط دوسویه واردات و صادرات را شکل دهیم.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از فارس، محمد نهاوندیان در آئین آغاز به کار نمایشگاه صنعت آب و برق، ‌گفت‌: ‌ امروز روزی است که به جای حسرت خوردن به گذشته باید به برنامه‌ریزی‌های بلند نظر کنیم.

وی ادامه داد: ‌امروز به وظایف بین نسلی خود بیندیشیم و سرمایه‌گذاری‌هایی را طراحی کنیم که بالقوه‌های کشور را به بالفعل تبدیل کنیم هرچند ممکن است در این راه دشواری‌های اقتصادی داشته باشیم.

نهاوندیان اضافه کرد: باید تک نگاه‌هایی به پتانسیل‌های ایران در حوزه‌های مختلف و ظرفیت‌های عظیم منطقه داشته باشم چرا که با این کار می توان به رشد اقتصادی پایدار برسیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: ‌ صنعت آب و برق یکی از حوزه‌های متعددی است که در بررسی اقتصادی ایران در قرن ۲۱ می‌تواند ثابت کند نقش‌آفرین اقتصاد منطقه خواهد بود.

وی با بیان اینکه ایران می‌تواند قطب تولید برق در منطقه باشد، گفت: ایران با داشتن عظیم‌ترین ذخایر انرژی در دنیا اگر گاز و نفت در کنار هم قرار گیرند، با تبدیل این ظرفیت و امکان می‌تواند با خلق ارزش افزوده فرصت های شغلی عظیمی ایجاد کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور اضافه کرد: این موضوع می‌توانست به شرطی است که ما جهانی فکر کنیم و محلی عمل کنیم و منطقه‌ای فکر کنیم و ایرانی عمل کنیم.

نهاوندیان ادامه داد: نباید محدود به مزرهای خود باشیم چرا که اینگونه اندیشیدن می‌تواند به صلح منطقه هم کمک کند، بنابراین باید منافع مشترک منطقه را در اولویت قرار دهیم تا رویکرد همگرایانه در مناسبات بین‌المللی را به همراه داشته باشیم.

نهاوندیان تصریح کرد: بخش صنعت آب و برق یک زنجیره اشتغال‌زایی گسترده‌ای را در پیش و پس ایجاد می‌کند.

وی گفت: ‌ به جای بخشی‌نگری باید نگاه جامع‌نگر را در اقتصاد تقویت کنیم، در این صورت می‌توانیم از ضایعات بخشی‌نگری اجتناب کنیم.

نهاوندیان با انتقاد از احداثبرخی سدها در کشور، گفت: سدهایی ساخته شده است بدون اینکه به آب و تخصیص اعتبار آن توجهی شده باشد. بنابراین باید اذعان داشت در صنعت آب و برق مشکل افت داریم و با ضایعات بالا مواجه هستیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور اضافه کرد: باید دانشگاه‌ها به سمت صنایع و برق بیایند و به سمت نوآوری برود اگر این چنین شد، سیاست‌های پولی و مالی و برنامه‌های میان مدت اقتصادی موجب کاهش ضایعات و توجه بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری در صنعت آب و برق می‌شود.

وی گفت: ‌تقویت بخش خصوصی و تشکل‌های بخش خصوصی موجب قوت گرفتن اقتصاد کشور می‌شود.

نهاوندیان تصریح کرد: معنای اقتصاد مقاومتی، انزوا نیست، بلکه باید رشدی درون‌زا داشته باشیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: باید تولیدات داخلی به قدری و کفایتی برسد که در رقابت‌های بین‌المللی بازارگشایی کنیم و از لحاظ قیمت و کیفیت از رقبای خارجی گوی سبقت را ببریم.

وی افزود: در این صورت است که سرمایه‌گذاری خارجی هم خواستار مشارکت در پروژه‌های داخل کشور می‌شود بنابراین سیاست خارجی در پیش گرفته شده همانا تعامل سازنده با شرکت‌های داخلی و خارجی است.

وی گفت: ‌تحرکات دیپلماتیک کشور خوشبختانه در چند ماه گذشته چنین فضایی را آماده کرده است و همه دنیا مشتاق این هستند که این رویکرد جدید ایران را در حوزه‌های مختلف ببینند.

نهاوندیان تصریح کرد: اگر بخواهیم در حوزه‌های اقتصادی از اتکا به نفت راحت شویم، باید ارتباطات دوسویه، واردات و صادرات را شکل دهیم.

ارسال نظر