• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 82547

مدیر عامل گروه مپنا با اشاره به اتمام فاز اول مرکز تست توربین اظهار کرد: اولین مرکز تست بنچ توربین ۲۵ مگاواتی روز گذشته افتتاح شد و با این تکنولوژی از این پس توربین‌های ساخت داخل و تعمیراتی ۲۵ مگاواتی به جای ارسال به دیگر کشورها از جمله اوکراین در کشور مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و تست خواهند شد.

به گزارشاقتصاد تایمزعباس علی‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا، ادامه داد: پیش از این مرکز تست بنچ توربین ۲۵ مگاواتی در کشور وجود نداشته و شرکت زوریای اوکراین به عنوان صاحب فن‌آوری این مدل توربین‌ها که از سکوی آزمایشی قدیمی نیز برخوردار بود توربین‌ها را تست می کرده است؛ این درحالی است که الگوبرداری از شرکت اوکراینی فاقد توجیه فنی واقتصادی بوده به گونه‌ای که حتی امکان دسترسی به اسناد طراحی و بازدید از تست بنچ‌های شرکت‌های غربی مشابه هم میسر نبوده است بنابراین گروه مپنا با استفاده از ظرفیت‌های داخلی طراحی این مرکز را آغاز کرده و به سرانجام رساند.

وی تاکید کرد: براساس استانداردهای موجود در زمینه ساخت و تولید توربین‌های صنعتی، پس ازاتمام مراحل تولیدی و یا تعمیرات و اورهال، توربین در شرایط کارکرد واقعی تحت تست مکانیکی و عملکردی قرار می‌گیرد. لذا فراهم کردن این شرایط با عنوان ایستگاه تست توربین صنعتی در دستور کار قرار گرفت و اکنون فاز نخست این مجموعه برای تست توربین‌های ۲۵ مگاواتی(توربین‌های محرک مکانیکی و محرک تولید توان الکتریکی) تجهیز و مهیا شده، آماده بهره برداری و ارائه سرویس هستند.

مدیر عامل گروه مپنا گفت: این مجموعه شامل یک سکوی نصب توربین با کلیه تجهیزات جانبی، یک دینامومتر در نقش شبیه ساز مصرف کننده واقعی توان، سیستم کنترل توربین، سیستم ایمنی و همچنین کلیه تجهیزات مورد نیاز تست عملکرد واقعی است.

***در فاز دوم توربین‌های متنوع صنعتی تست می‌شود

علی‌آبادی با اشاره به استفاده از دینامومتر ۴۰ مگاواتی با قابلیت تست مجموع متنوع تری از توربین‌های صنعتی در فاز دوم گفت: فاز دوم ایجاد مرکز تست بنچ به ایستگاه کنونی افزوده خواهد شد. د رمجاورت این مجموعه کارگاه دیگری نیز برای فراهم آوردن شرایط تست کمپرسورها درحال ساخت و تجهیز است.

وی با تاکید بر ویژگی‌های ایستگاه‌های تست بنچ اظهار کرد: ‌ کلیه طراحی‌ها شامل مکانیکال، الکتریکال و کنترل این ایستگاه در داخل کشور توسط متخصصان گروه مپنا انجام شده و حتی طراحی اولیه و پایه نیز در داخل مجموعه صورت گرفته است.

مدیر عامل گروه مپنا با تاکید بر این‌که ایستگاه تست به عنوان آزمایشگاهی منحصر به فرد امکان تست توربین‌های صنعتی بهبود یافته در ساخت و یا ارتقایافته براساس طراحی جدید را نیز فراهم می کند گفت: در حال حاضر مپنا در میان ۱۰ تولیدکننده برتر صنایع نیروگاهی در جهان قرار گرفته است و بیش از ۲۰ قرارداد انتقال دانش فنی طراحی و مهندسی ساخت تجهیزات و مدیریت پروژه‌ها را با شرکت‌های مطرح بین المللی منعقد کرده است.

ارسال نظر