• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 82386

وزیر نفت خبر داد:

اقتصادتایمز: وزیر نفت با اشاره به کسری ۲۷ هزار میلیارد تومانی منابع یارانه نقدی، گفت: روزانه ۲ تا ۴ میلیون لیتر بنزین به کشور وارد می‌شود.

وزیر نفت با اشاره به کسری ۲۷ هزار میلیارد تومانی منابع یارانه نقدی، گفت: روزانه ۲ تا ۴ میلیون لیتر بنزین به کشور وارد می‌شود.

به گزارشاقتصادتایمزبه نقل از فارس بیژن نامدار زنگه وزیر نفت امروز در حاشیه همایش صندوق توسعه ملی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی مبنی بر تأمین منابع یارانه نقدی از منابع وزارت نفت گفت: قرار بود برای تأمین یارانه نقدی از منابع دو شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و ملی گاز ۲۷ هزار میلیارد تومان تأمین شود که این دو شرکت با تأمین این منابع تقریبا منجر به به حالتی شد که نزدیک به متلاشی شدن دو شرکت دولتی می‌شد.

وی افزود: تأمین منابع یارانه نقدی از شرکت نفت به اندازه‌ای بود که بخش قابل توجهی از فعالیت‌های شرکت گاز و پالایش پخش معطل مانده و بخش مهمی از منابع نقدی این شرکت‌ها برای یارانه نقدی اختصاص یافته است.

زنگنه در مورد سوخت زمستانی در کشور گفت: عرضه سوخت زمستانی در حال حاضر مشکلی ندارد اما کمبود شدید گاز در شبکه گاز رسانی کشور مشاهده می‌شود که این امر ناشی از تاخیر در اجرای ۵ گاز فازی پارس جنوبی در سال جاری احساس می‌شود.

وزیر نفت افزود: در چند سال اخیر نیاز به سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد دلار در صنعت نفت و گاز احساس می‌شود. در مورد تخصیص سهم ۱۴ درصدی منابع بودجه‌ای به پروژه‌های نفتی عقب نیسیتم اما باید کمی بیشتر به پروژه‌های نفت و گاز اختصاص یابد.

زنگنه پیش‌بینی کرد امسال ۸ میلیارد دلار از منابع صادرات نفت و گاز وارد صندوق توسعه ملی شود و امیدواریم پول‌های بیشتری وارد صندوق توسعه ملی شود و منابع صندوق توسعه ملی با منابع وام‌های خارجی تلفیق شده و به سرمایه‌گذاران در صنعت نفت و گاز اختصاص یابد.

زنگنه در مورد قرارداد با شرکت‌های خارجی گفت: با شرکت‌های خارجی سرمایه‌گذار در نفت و گاز مذاکره کردیم اما هنوز قراردادی منعقد نشده است که امیدواریم منجر به قرارداد شود اما امیدواریم همه با سخت‌کوشی و پایداری در این زمینه حرکت کنیم.

وزیر نفت همچنین در مورد عرضه نفت خام در بورس انرژی گفت: روزانه بین ۲،۳ یا ۴ هزار بشکه نفت در بورس انرژی عرضه می‌شود.

وزیر نفت در مورد واردات بنزین گفت: این واردات همواره انجام می‌شده و تقریبا روزی ۲ تا ۴ میلیون لیتر واردات بنزین انجام می‌شود.

وزیر نفت در مورد استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در میدان‌های مشترک نفت و گاز گفت: دولت مجاز به استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی نیست اما سرمایه‌گذاران خصوصی از منابع صندوق توسعه ملی برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مشترک استفاده می‌کنند که تاکنون بیش از ۱۴ میلیارد دلار از منابع این صندوق به سرمایه‌گذاران در پروژه‌های میادین مشترک تخصیص داده شده ولی هنوز به طور کامل پرداخت نشده است.

* در حاشیه

خبرنگاران رسانه‌های مختلف که به دعوت صندوق توسعه ملی از روز گذشته در کیش حاضر شدند متاسفانه با تبعیض روبرو شده و در حالیکه سایر مهمانان صندوق توسعه ملی در هتل‌های درجه یک اقامت پیدا کرده‌اند اما خبرنگاران که نقش اطلاع‌رسانی را بر عهده دارند در یک هتل درجه دو و دور از سایر مهمانان اسکان داده شده‌اند و نکته جالب اینکه در ابتدا به آنها اعلام شد هزینه ناهار و شام بر عهده خودشان است و وقتی با اعتراض خبرنگاران مواجه شدند مجبور شدند تأمین حداقل‌هایی را برای خبرنگاران تقبل کنند.

همچنین برگزار کنندگان این همایش با وجود هزینه‌های میلیونی در همایش، برای حضور خبرنگاران در همایش هماهنگی لازم انجام نداده و هیچ گونه وسیله برقراری ارتباط برای ارسال خبردر نظر نگرفته‌اند.

ارسال نظر