• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 82262

واکنش جدید آبفای تهران به پرونده آب آلوده پایتخت:

کیفیت آب شرب خط قرمز ماست / آب شرب تهران از آب معدنی باکیفیت تر است

اقتصادتایمز: معاون نظارت بر بهره برداری آبفای استان تهران با رد هرگونه ادعایی درباره سلامت آب شرب تهران و هشدار نسبت به برخورد مسئولانه با موضوع حساس آب شرب میلیون‎ها شهروند، اعلام کرد: روزانه در ۲۰۰ نقطه و ماهیانه ۶هزار کلرسنجی برای تضمین کیفیت آب شرب پایتخت انجام می‌شود که همه این موارد باید به تایید وزارت بهداشت برسد و نمی‌توان بدون مستندات موجی از نگرانی را در بین مردم ایجاد کرد.

معاون نظارت بر بهره برداری آبفای استان تهران با رد هرگونه ادعایی درباره سلامت آب شرب تهران و هشدار نسبت به برخورد مسئولانه با موضوع حساس آب شرب میلیون‎ها شهروند، اعلام کرد: روزانه در ۲۰۰ نقطه و ماهیانه ۶هزار کلرسنجی برای تضمین کیفیت آب شرب پایتخت انجام می‌شود که همه این موارد باید به تایید وزارت بهداشت برسد و نمی‌توان بدون مستندات موجی از نگرانی را در بین مردم ایجاد کرد.

به گزارشاقتصادتایمز، علیرضا نوذری پور در گفتگو با مهر درباره طرح مباحثی مبنی بر آلودگی و پایین بودن کیفیت آب شرب در برخی مناطق تهران از جمله جنوب، مرکز و شرق و اهمیت فوق العاده بالای این موضوع گفت: متاسفانه مباحثجدیدی بر اساس شنیده ها اعلام شده است که به هیچ وجه اصالت ندارد.

معاون نظارت بر بهره برداری آبفای استان تهران اظهار داشت: ما یک مرجع برای تولید آب داریم که وزارت نیرو است و یک مرجع برای تایید سلامت آب که وزارت بهداشت است که در این بخش نظارت دارند. مگر می شود گفت در طول شبانه روز در جایی از شبکه آبرسانی پایتخت کلر وجود نداشته باشد؟

نوذری پور خاطر نشان کرد: ما به صورت روزانه، هفتگی و ماهیانه در چندین نقطه از شهر تهران کلرسنجی انجام می دهیم و در این باره دستورالعمل نیز داریم. در نقاط مختلف شبکه آبرسانی به صورت ماهیانه ۶ هزار کلرسنجی انجام می شود.

این مقام مسئول در آبفای استان تهران خاطر نشان کرد: همچنین به صورت روزانه ۲۰۰ نمونه آبی در تهران مورد آزمایش و بررسی قرار می گیرد که تاییدیه همه آنها باید از سوی وزارت بهداشت صورت گیرد.

وی با اعلام انجام کلرسنجی در ۸ هزار نقطه از سوی وزارت بهداشت و تایید سلامت آب شرب شهر تهران اظهار داشت: هم اکنون برای تامین آب شرب شهر تهران چاه‌هایی با عمق ۲۵۰ متر داریم که البته آب آنها به هیچ وجه به صورت مستقیم وارد شبکه آبی پایتخت نمی شود و قبل از آن حتما باید کلرزنی صورت گیرد.

معاون نظارت بر بهره برداری آبفای استان تهران تصریح کرد: علاوه بر کلرزنی آب چاه ها و بررسی آن، با آب سطحی مخلوط می شود. بنابراین به شهروندان تهرانی اطمینان می دهیم که به هیچ وجه کلر غیرمجاز در آب تهران نداریم.

نوذری پور با انتقاد از افرادی که بدون مسئولیت درباره موضوعات مهم و حساسی مانند آب شرب سخن می گویند، گفت: هر شاخصی یک متولی مشخص دارد و مانند این است که آب و فاضلاب بخواهد درباره قیمت گذاری خودرو اظهار نظر کند.

این مقام مسئول در آبفای استان تهران با اعلام اینکه هم اکنون ۴۰۰ حلقه چاه آب برای آبرسانی به شهر تهران در مدار قرار دارد افزود: ۳۰ درصد آب شرب شهر تهران از منابع آبی چاه ها است. آبفا کیفیت آب شرب مورد استفاده مردم را در نقطه تحویل، تضمین می کند.

وی با اشاره به اینکه خط قرمز ما در خدمات رسانی به مردم تهران، کیفیت آب شرب است، گفت: از طریق همکاری مستقیم با وزارت بهداشت، موضوع کیفیت آب شرب به صورت روزانه کنترل و بررسی های لازم بر روی آن صورت می گیرد.

در روزهای گذشته بار دیگر موضوع آلودگی آب شرب شهر تهران از سوی لطف الله ارمنده عضو انجمن اورولوژی ایران مطرح شده است. وی گفته است: با توجه به شنیده ها وضعیت سلامت آب در برخی مناطق جنوب، مرکزی و شرقی پایتخت اصلا از کیفیت کافی برخوردار نیست.

ارمنده افزوده است: در برخی چاه ها که مسائل بهداشتی نظیر کلر به اندازه کافی استفاده نمی شود، با راهیابی این آب های آلوده به لوله ها شیوع بیماری های واگیردار را در جامعه رواج می دهد. جراح کلیه و مجاری ادرار درباره بیماری های شایع بر اثر مصرف آب های آلوده گفت: عفونت های روده ای، اسهال، بیماری های انگلی تب دار و واگیردار؛ آلودگی و افزایش بیماری های اپیدمی را رواج می دهد.

با این وجود، پیش تر محمد پرورش مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران درباره وضعیت کیفیت آب شرب شهر تهران گفته بود: آب شربی که در شهر تهران وجود دارد از ۷۰ درصد منابع آب سطحی و با کیفیت بالا تامین می شود و ۳۰ درصد نیز از منابع آب چاه ها است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو اظهار داشت: با اقداماتی که برای تضمین سلامت آب شرب شهروندان انجام می شود، می توانیم بگوییم که آب تحویلی به مشترکان تا ورودی لوله های منازل که بعضا ممکن است دچار مشکلاتی باشند، از کیفیت آب معدنی های موجود در بازار بالاتر است و آب شرب شهر تهران از با کیفیت ترین آب های موجود در کشور است.

پرورش با تاکید بر اینکه برای یکسان سازی کیفیت آب شرب شهر تهران برخی اقدامات از سال های گذشته در جریان است گفت: اتمام پروژه آبرسانی از سد ماملو به تهران و همچنین احداثرینگ تهران، علاوه بر فراهم شدن امکان آبرسانی اضطراری به تمام نقاط شهر در مواقع لزوم، می توان کیفیت یکسانی از آب شرب را در تهران داشت.

ارسال نظر