• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 91555

بزرگ‌ترین میزبان‌های اندیشکده‌ها در جهان

طبق تازه ترین گزارش های منتشر شده، در سال ۲۰۱۷، امریکا بیشترین تعداد اندیشکده و مراکز پژوهشی را به خود اختصاص داده است.

اقتصادتایمز: در سال های گذشته، قدرت کشورها، با توان نظامی و پس از آن، با شرایط اقتصادی تعریف می شد. اندیشکده و اتاق های فکر نیز، محل گردهمایی استراتژیست هایی بود که در مورد نقشه های جنگی بحث و تبادل نظر می کردند. پس از آنکه جنگ های متعدد، دولت ها را متحمل خسارت های بسیاری کرد، تغییراتی در رویکردهای دفاعی کشورها ایجاد شد و به تدریج، اندیشکده ها به محل ارایه پیشنهادهای سیاسی و نظامی تبدیل شدند.

به گزارش اقتصادتایمز، آنطور که در بسیاری از گزارش ها گفته شده، رشد اندیشکده ها در سراسر جهان، به دهه ۱۹۸۰ برمی گردد که نتیجه جهانی شدن و ارتباط اندیشکده ها، پایان جنگ سرد بود، اما این موضوع مشکلات مشترک بین المللی نیز به دنبال داشت. در قرن بیستم نیز، تعداد اندیشکده ها در امریکا، کانادا و اروپای غربی با افزایش قابل توجهی روبرو شد. بر اساس آمارهای منتشر شده، حدود ۹۰.۵ درصد از اندیشکده ها، پس از سال ۱۹۵۱ آغاز به کار کردند که گفته می شود ۵۵ درصد آنها به امریکا و اروپا اختصاص دارد. طبق تازه ترین گزارش های منتشر شده، در سال ۲۰۱۷، امریکا بیشترین تعداد اندیشکده و مراکز پژوهشی را به خود اختصاص داده بود. آنطور که گفته شده، در این کشور، در سال گذشته میلادی، حدود یک هزار و ۸۷۲ مرکز تحقیقاتی مشغول به کار بودند. طبق گزارش ها، در سال های اخیر، یکی از اساسی ترین ماموریت ها و نقش های اندیشکده ها در امریکا، مدیریت و برنامه ریزی در سیاست خارجی کاخ سفید است. هرچند که بطور کلی گفته شده که بالاترین شمار اندیشکده ها در امریکا و اروپاست، اما چین، به عنوان نماینده آسیا، قدرتمندترین رقیب امریکا و بریتانیا در شمار اندیشکده ها به شمار می رود. بر اساس تازه ترین آمارهای منتشر شده، در چین، شمار اندیشکده ها حدود ۵۱۲ مرکز اعلام شده که این تعداد در بریتانیا، به ۴۴۴ مرکز می رسد. آمار رشد اندیشکده ها در چین در حالی اعلام شده که تحلیل گران بر این باورند که پکن خیز بلندی برای تبدیل شدن به قدرت جهانی در آینده ای نزدیک برداشته و در نظر دارد که سلطه جهانی امریکا را به چالش بکشد. بریتانیا نیز، در حالی جایگاه سوم بیشترین اندیشکده ها را به خود اختصاص داده که گفته می شود این کشور خود را قدرت جهانی دانسته و منافع خود را جهانی تعریف می کند. آنطور که گفته شده، پس از پایان جنگ سرد، تونی بلر، نقش و موقعیت کشور را مهم ارزیابی و بریتانیا را رقیبی قدرتمند برای امریکا معرفی کرد. بر این اساس، اندیشکده های بریتانیا، تلاش بسیاری برای ارایه قوانین جهانی با چارچوب های کشورشان دارند و تمرکز آنها، حفظ قدرت بریتانیاست.

آنطور که در این گزارش گفته شده، هند و آلمان نیز در جایگاه چهارم و پنجم در میان کشورهایی با بیشترین اندیشکده ها قرار گرفتند. طبق گزارش های منتشرشده، یکی از مهم ترین رویدادهای هند در سال های اخیر، رشد اندیشکده هایی بود که در نقش مشاور بخش های گوناگون، کنار دولت این کشور قرار گرفتند. شمار این اندیشکده ها در هند در سال ۲۰۱۷ به ۲۹۳ مرکز رسید و بر بهبود امور سیاسی در این کشور بسیار تاثیرگذار بود. در آلمان نیز، حدود ۲۲۵ مرکز پژوهشی در سال ۲۰۱۷ فعال بود. آنطور که در اسناد تاریخی گفته شده، فرانسه از سابقه ای طولانی در گردهمایی نخبگان در قالب کلوب های فکری، سالن های ادبی و فلسفی، همچنین کلوب های انقلابی در قرن هجدهم برخوردار است. هرچند که رشد اندیشکده ها در این کشور بسیار دیرتر از سایر کشورهای اروپایی بوده اما این کشور در سال های اخیر، با افزایش قابل توجه مراکز پژوهشی روبرو بوده است. تعداد مراکز تحقیقاتی و اندیشکده ها در فرانسه، به ۱۹۷ مرکز می رسد. این آمار در آرژانتین، حدود ۱۴۶ مرکز اعلام شده و طبق آمار سال ۲۰۱۷، ژاپن حدود ۱۱۶ اندیشکده ها در این کشور فعال بودند. بر اساس گزارش های منتشر شده، در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۰۳ اندیشکده در روسیه فعالیت می کنند که بیش از ۲۰ درصد کل اندیشکده های جهان را تشکیل می دهند. بر این اساس، این کشور از نظر تعداد اندیشکده ها، در جایگاه نهم، بعد از ژاپن و قبل از کانادا قرار گرفته است. این در حالی است که در سایر گزارش های منتشر شده، در سال ۲۰۱۵ روسیه در شمار اندیشکده ها، جایگاه هشتم جهان را به خود اختصاص داده بود که طبق تازه ترین آمار منتشر شده، جای خود را در سال ۲۰۱۷ به ژاپن داده است. آنطور که در این گزارش گفته شده، تعداد مراکز پژوهشی کانادا در سال ۲۰۱۷ نیز، حدود ۱۰۰ مرکز اعلام شده است. بر اساس این گزارش، در سال ۱۹۵۰، زمانی که نخستین اندیشکده ها در قالب مدرن و کاملا متفاوت از آنچه در سال های پیش از آن بود، شروع به فعالیت کردند، کمتر کسی گمان می کرد که شاید این موسسات بتوانند سکان هدایت کشورها را در کنار دولت ها در دست بگیرند، اما آنطور که گفته شده، این روزها این اتفاق افتاده و دولتمردان به اندیشه نخبگان در اندیشکده ها، احساس نیاز می کنند.

اندیشکده ها

 

ارسال نظر