• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 90714

اختلالات اینترنت ایران تأیید شد

در حالی که یکی دو روز پیش یکی از دارندگان شبکه توزیع محتوا (CDN) کشور پرده از اختلالات گسترده اینترنت کشور برداشت اما این بار قطع دسترسی به بازی کلش‌آوکلنز باعث تأیید اختلالات از زبان مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای شد.

به گزارش آژانس خبری اقتصادتایمز به نقل از تسنیم، اختلال ورود به بازی‌های سوپرسل (کلش آو کلنز و کلش رویال) طی هفته اخیر، موجب بروز گمانه‌زنی‌هایی پیرامون فیلتر شدن این بازی‌های محبوب در کشور شد.

اختلال و مشکل سراسری در اتصال به سرور این بازی‌ها موجب شد تا موضوع فیلتر آنها به‌شکلی جدی‌تر مطرح شود زیرا امکان دسترسی به آنها توسط هیچ یک از سرویس دهندگان اینترنتی کشور نبود.

علاوه بر این چون تیم توسعه بازی‌های سوپرسل واکنشی نسبت به اختلال پیش‌آمده برای کاربران ایرانی نداشت، می‌توان وجود مشکل در سرورهای این بازی را رد کرد زیرا در غیر این صورت با واکنش سریع و نهایتاً عذرخواهی مواجه می‌شد.

بنابراین دو احتمال قوی‌تر از سایر احتمالات مطرح بود؛ یکی فیلتر شدن این بازی‌ها و دیگری اختلال اینترنت کشور.

این اتفاق هم‌زمان با قطع شبکه اینترنت یکی از اپراتورهای موبایل در تهران افتاد و لذا بحث اختلال اینترنت کشور به‌شکلی جدی‌تر مطرح شد تا اینکه یکی از اولین شرکت‌های دارنده شبکه توزیع محتوا (CDN) ایران به‌صورت رسمی پرده از اختلالات شبکه اینترنتی ایران برداشت.

این شرکت اعلام کرد: اختلالات شدید در اینترنت کشور باعث از دسترس خارج شدن بسیاری از دیتاسنترهای داخلی و همچنین مشکلات عدیده در بارگذاری محتوای خارج از ایران شده است.

بعد از این اظهارات جسورانه و قابل تحسین (براساس شاخص احترام به حقوق مشترکان)، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در کانال تلگرامی این بنیاد به‌صورت رسمی در رابطه با فیلتر شدن کلش آو کلنز گفت: این مشکل ناشی از اختلال در شبکه اینترنت است که در آینده نزدیک رفع می‌شود.

به گزارش تسنیم، جالب است هم‌زمان با بروز اختلالات در شبکه ارتباطی کشور سامانه اندازه‌گیری و پایش شاخص‌های کیفی شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت (متعلق به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات) سطح دسترسی ویژه پیدا کرد و امکان نظارت لحظه‌ای بر وضعیت شبکه را از کاربران عادی اینترنت گرفت.

با این حال باید منتظر پاسخ رسمی مسئولان وزارت ارتباطات درباره اختلالات به وجود آمده و دلایل آن بود.

ارسال نظر