• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 90308

مدیر پروژه موتور جستجوی بومی گفت: علیرغم وجود سایت‌های متعدد برای سنجش صفحات اینترنتی، هیچ‌ یک به طور تخصصی به سایت‌های فارسی زبان ورود نکرده‌‌اند و از این رو تحلیل صحیحی از نرخ دیده شدن در فضای مجازی در کشور وجود نداشت.

به گزارش اقتصادتایمز به نقل از خبرگزاری فارس، علی محمد زارع بیدکی، مدیر پروژه موتور جستجوگر پارسی‌جو با بیان این مطلب اظهار داشت: براساس ارزیابی های صورت گرفته مشخص شد محبوبیت سرویس "شاخص" در میان دانش آموزان و دانشجویان بیشتر از سایر اقشار جامعه بوده است، چراکه این قشر از جامعه علاقمند هستند میزان بازدید وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های خود و وب سایت‌های دیگر را مورد تحلیل قرار دهند.

وی تصریح کرد: باتوجه به اینکه سرویس شاخص، آنالیز جامعی از وضعیت صفحات و وب‌سایت‌های اینترنتی فارسی ارایه می‌دهد، پیش بینی کارشناسان و صاحب نظران حوزه IT براین بوده که این سرویس مورد توجه فعالان کسب و کارهای اینترنتی قرار می‌گیرد. از آن‌جایی که جوانان بیشترین سهم را در حوزه عمومی و تخصصی آی‌تی و وب کشور دارند، میزان استقبال آن‌ها از سرویس شاخص بیشتر از دیگر اقشار جامعه بوده است.

وی ادامه داد: سرویس جدید موتور جست و جوگر پارسی‌جو با نام شاخص، اولین و تنها سرویس ایرانی است که آمار حیاتی و جذابی را  از وضعیت صفحات اینترنتی در وب فارسی ارایه می‌کند تا صاحبان وب‌سایت‌ها دید بهتری برای تصمیم‌گیری در مورد فعالیت‌های خود در آینده داشته باشند.

مدیر پروژه موتور جست‌وجوگر پارسی جو بیان داشت: مدت زمان زیادی است که جای خالی یک آنالیزور اختصاصی و کارآمد به‌منظور تحلیل وضعیت صفحات اینترنتی پارسی‌زبان احساس می‌شود، چرا که سرویس‌های مشابه خارجی علاوه بر آنکه اطلاعات و دانش کافی از گراف وب فارسی ندارند، به تعداد زیادی از سایت ها و مراجعاتی که در درون شبکه اینترانت کشور قرار دارند نیز دسترسی ندارند.

زارع با اشاره به اینکه تا پیش از این هیچ تحلیل صحیحی از نرخ دیده شدن در فضای مجازی در کشور وجود نداشت، افزود: در دنیا سایت‌های متعددی به‌منظور سنجش صفحات اینترنتی وجود دارد اما هیچ کدام از این سرویس ها تاکنون به طور تخصصی در حوزه سایت‌های فارسی زبان ورود پیدا نکرده‌اند؛ درحالی که سرویس شاخص نه‌تنها می‌تواند برای کاربران ایرانی مثمر ثمر باشد بلکه برای کشورهای فارسی زبان منطقه نیز اثر بخش خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: شاخص این امکان را به کاربر می دهد تا تعداد صفحات خزش شده و ایندکس شده سایت خود و همچنین نحوه دیده شدن آن را در جستجوگر پارسی‌جو مشاهده کند تا در صورت لزوم بهینه‌سازی‌های لازم را برای بهتر دیده شدن در قدرتمند‌ترین جستجوگر ایرانی انجام دهد.

ارسال نظر