• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 89582

محققان دانشگاه کالیفرنیا موفق به دو برابر کردن سرعت انتقال داده‌ها از طریق شبکه‌های فیبر نوری شدند. این تحول دسترسی به اینترنت و خدمات مخابراتی را متحول می کند.

به گزارش اقتصادتایمز به نقل از تاپ تک نیوز، امروزه شبکه های فیبرنوری به زیرساخت مخابراتی و ارتباطی پیش فرض در بسیاری از نقاط جهان مبدل شده و بخش عمده ای از سیگنال ها از همین طریق منتقل می شوند. افزایش سرعت تبادل داده از این طریق سرعت دسترسی به اطلاعات را برای همه کاربران اینترنت افزایش می دهد.

تا به حال تلاش برای افزایش ظرفیت شبکه های فیبرنوری موجب بیشتر شدن مصرف انرژی و ایجاد اختلال و آشفتگی در زمان انتقال داده ها می شد. اما فناوری جدید به کار گرفته شده این مشکل را هم برطرف کرده است.

یکی دیگر از مزایای استفاده از این روش کاهش نیاز به استفاده از تقویت کننده های سیگنال های ارتباطی در مسیر خطوط فیبر نوری است، به گونه ای که می توان در یک مسیر 12 هزار کیلومتری پیامها را با کیفیت لازم انتقال داده و رمزگشایی کرد.

حذف تقویت کننده های سیگنال ها خود منجر به افزایش سرعت داده های در حال انتقال شده و هزینه های برپایی زیرساخت های مخابراتی را در آینده کاهش می دهد.

ارسال نظر