• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86848

یافته‌های یک پژوهش جدید پیرامون الگوهای بهره‌گیری از شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که مهم‌ترین نیروی محرکه فیس‌بوک که نوجوانان ۱۶ تا ۱۸ساله بوده‌اند، دیگر علاقه چندانی به استفاده از آن ندارند.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از فارس، ژوهش آکادمیکی که با حمایت مالی اتحادیه اروپا روی الگوهای بهره‌گیری از شبکه‌های اجتماعی در کشورهای گوناگون جهان انجام شده، نشان می‌دهد که نوجوانان در بسیاری از کشورها در حال روی‌گردانی از فیس‌بوک‌اند و شبکه‌های ارتباطی دیگر را به بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان ترجیح می‌دهند.

دانیل میلر، پروفسور دپارتمان انسان‌شناسی کالج دانشگاهی لندن که هدایت این پژوهش را برعهده دارد می‌گوید مهم‌ترین نیروی محرکه فیس‌بوک در دوران رشد و تکاملش اقبال نوجوانان ۱۶ تا ۱۸ساله بوده و حالا این عامل مهم در حال خالی کردن صحنه است و شور سابق را برای بهره‌گیری از فیس‌بوک ندارد.

دویچه‌وله نوشت: بر اساس یافته‌های این پژوهش، فیس‌بوک دست‌کم در میان نوجوانان انگلیسی «هم مُرده و هم دفن شده است.» بسیاری از آنها حتی نمی‌خواهند که مهر حضور در فیس‌بوک و استفاده از آن را بر پیشانی داشته باشند و از این مسئله احساس شرمندگی می‌کنند.

با این‌که پیش‌تر بسیاری از والدین نگران حضور فرزندان‌شان در فیس‌بوک بودند، حالا فرزندان می‌گویند که والدین‌شان اصرار دارند که آنها در فیس‌بوک بمانند و فعالیت در آن را ادامه دهند. این پژوهش طی ۱۵ماه در چندین شهر گوناگون از هشت کشور جهان انجام شده است.

این پژوهش نشان داده که مهم‌ترین دلیل ترک فیس‌بوک توسط نوجوانان نه دغدغه‌های رایج پیرامون نقض حریم خصوصی یا جمع‌آوری داده‌های شخصی کاربران، که پلت‌فرم‌های جایگزین موجود است که روی گوشی‌های هوشمند کاربری ساده‌تری دارند و بسیار سریع‌تر عمل می‌کنند. کاربران ۱۶ تا ۱۸ساله حالا ترجیح می‌دهند در پلت‌فرم‌های آنلاین دیگری نظیر توییتر، اینستاگرم، واتس‌اپ و اسنپ‌چت فعالیت کنند.

ارسال نظر