• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 85241

مدیر عامل سازمان فن‌آوری اطلاعات شهرداری تهران گفت: در چند سال آینده کارت‌خوان‌هایمان را به فناوری NFC مجهز می‌کنیم.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، علی اصغر قائمی به کارت خوان‌های شهرداری اشاره کرد و گفت: علاوه بر این که باید پذیرنده‌ها به تکنولوژی NFC مجهز باشند ما باید دستگاه‌هایمان را به این تکنولوژی مجهز کنیم. تغییر تکنولوژی دستگاه‌های ما در این رابطه کمی زمان‌بر خواهد بود. در کنار این موضوع مطالعاتمان نشان می‌دهد که در حال حاضر تعداد کمی نیز از گوشی شهروندان مجهز به فن‌آوری NFC است البته ما به دنبال این موضوع هستیم.

وی در ادامه افزود: نمایشگاه الکامپ محل عرضه خدمات مختلف الکترونیکی است. شهرداری تهران به عنوان متولی ارائه بعضی از این خدمات به مردم برای اولین بار در این نمایشگاه شرکت کرد. هدف ما از شرکت در این نمایشگاه ارائه دستاوردهای شهرداری تهران به عنوان متولی ارائه خدمات به مردم در این نمایشگاه شرکت کرد. اگر بخواهیم حوزه فعالیت شهرداری تهران را تقسیم بندی کنیم این سازمان دولتی شش ماموریت را برعهده دارد.

او ادامه داد: اولین ماموریت ما حمل و نقل در شهر تهران است و به ترتیب سایر ماموریت‌های ما ارائه خدمات شهری، موضوعات اجتماعی و فرهنگی شهر، مدیریت ایمنی و اجرایی شهر، شهرداری و عمران شهری و موضوعات درون سازمانی است و از نگاه ICT در سه زمینه باید فعالیت کرد. اولین موضوع مسائل زیرساختی درون سازمانی است، موضوع بعدی بلوغ سازمانی و اولویت سوم پیشخوانی است که در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

قائمی در ادامه به مسائل زیرساختی اشاره کرد و گفت: منظور زیرساخت به تنهایی شبکه درون کشوری نیست البته این شبکه از اهمیت بالایی برخوردار است. این موضوع در نوع خود هنوز جای کار بسیار دارد و ما زیرساخت‌های بسیاری را در اختیار دولت قرار دادیم و مذاکراتی با سازمان فن‌آوری اطلاعات داشتیم.

او افزود: به نظر ما داشتن یک مرکز داده که بتواند خدمات هاستینگ ما را ارائه کند بسیار مهم بود که خوشبختانه در این رابطه عملکرد خوبی را از خود به نمایش گذاشتیم و در کنار این موضوعات باید به سرویس‌های پایه‌ای نیز توجه داشت. به عنوان مثال خدمات GIS و نقشه‌کشی یا مکان‌یابی در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیر عامل سازمان فن‌آوری اطلاعات شهرداری تهران در ادامه به نیازهای مردم در شبکه حمل و نقل اشاره کرد و گفت: ‌ فن‌آوری اطلاعات می تواند نیاز مردم را در شبکه‌های حمل و نقل عمومی مانند بی. آر. تی، مترو و تاکسیرانی در زمینه آگاه سازی آن‌ها برطرف کند. در حال حاضر استراتژی در حال پیاده سازی است مبنی بر اینکه شهروندان بتوانند حداقل در فاصله ۳۰۰ متری به شبکه‌های حمل و نقل عمومی دسترسی داشته باشند؛ ۷۰ درصد شهر تهران تحت پوشش چنین خدمتی است.

وی در ادامه به بحثدسترسی شهروندان به شبکه‌های وای فای در وسایل حمل و نقل عمومی اشاره کرد و گفت: مساله پوشش وای فای در تهران از علاقه‌مندی‌های ما بود و دوستان تنظیم مقرراتی ما نقطه نظراتی را داشتند که باید اعمال شود. البته خاطرنشان می‌کنیم ما به دنبال ایجاد یک چتر در این زمینه نیستیم. امیدواریم با قوانین شفاف چنین اتفاقی صورت بگیرد.

به گفته او البته چنین پوششی در مکان‌های ثابت انجام شده است. از دیگر خدماتی که شهرداری تهران ارائه کرد ایجاد خانه‌های فن‌آوری اطلاعات است و هدف اصلی ما در خانه محلات ارائه سرویس‌های گوناگون در این زمینه است. شهروندان می توانند با مراجعه از این مراکز از امکانات گوناگون آن استفاده کنند و برای تمامی این مراکز دبیرهای علمی را قرار دادیم که از شخصیت‌های برتر هستند. راه اندازی وب سایت محله نیز از دیگر خدماتی بود که شهرداری تهران در رابطه با فن‌آوری اطلاعات ارائه داده است.

براساس این گزارش مهم‌ترین کاربرد NFC، پرداخت پول از طریق گوشی‌های هوشمند است. برای این منظور، کاربر اطلاعات مربوط به کارت اعتباری خود را در گوشی ذخیره می‌کند و در زمان خرید، گوشی را به دستگاه NFC ‌خوان نزدیک می‌کند تا پرداخت انجام شود. بیشتر معاملات نیاز به تصدیق ندارند ولی در برخی موارد ممکن است فروشندگان درخواست تایید هویت کنند.

برای اینکه تلفن هوشمند شما بتواند با دستگاه‌های دارای NFC ارتباط برقرار کند، بایستی از چیپ NFC برخوردار باشد. تکنولوژی NFC بر اساس " شناسایی فرکانس رادیویی "(RFID) ساخته شده که به یک گجت امکان می‌دهد تا به گجتی دیگر امواج رادیویی ارسال کند و پس از شناسایی یکدیگر، عملیات مشخصی بین آنها انجام شود.

ارسال نظر