• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 85161

یک مدرس رشته فناوری اطلاعات، گفت: با توجه به قوانین فضای مجازی کشور، در صورت فیلتر شدن وب‌سایت و یا وبلاگ، امکان ارتباط با کارگروه و پیگیری علت این امر امکان‌پذیر است.

به گزارشاقتصاد تایمزعلیرضا یوسفلی در گفت‌وگو با ایسنا منطقه زنجان، اظهار کرد: فیلترینگ موضوعی در فضای مجازی است که تا حدی قابل قبول و منطقی است که همه کشورهای دنیا آن را در چارچوب قوانین و مقررات خود و بنا به تشخیص کارگروه مشخص در زمینه مسایل مشخص شده اعمال می‌کنند.

وی افزود: مساله مشترک بین همه کشورها که فیلترینگ در مورد آن اعمال می‌شود، مساله اخلاقی است و در برخی کشورها نیز مسایل سیاسی کشور تا حدی در این زمینه مورد توجه است.

یوسفلی تصریح کرد: در جمهوری اسلامی ایران، نظارت بر شبکه‌های مجازی توسط وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات انجام می‌شود که از دو سال قبل و با تشکیل شورای عالی مجازی به دستور رهبر معظم انقلاب، این فعالیت به صورت تخصصی به این حوزه واگذار شده است.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه یکی از اعضای این شورا، وزیر ارتباطات است، گفت: در زمینه فیلترینگ برخی سایت‌ها، ارتباط با مردم نیز مورد توجه قرار گرفته و در سایت‌هایی که مورد این عمل قرار گرفته‌اند، محلی برای اطلاع از علت این امر منظور شده است.

وی با اشاره به قابلیت بررسی و اعتراض در سایت‌ها، تاکید کرد: این شورا امکان بررسی مجدد در این زمینه برای کاربران فراهم کرده است و افرادی که وب‌سایت و یا وبلاگ آن‌ها فیلتر شده است، می‌توانند برای پیگیری از علت این امر مراتب را از کارگروه جویا شوند و قطعاً کارگروه پس از بررسی مجدد در صورت امکان رفع فیلتر می‌کند.

این مدرس دانشگاه در خصوص امکان فیلتر به دلیل گزارشات مردمی، گفت: ممکن است شخص یا گروهی با استفاده از IPهای متفاوت بر علیه وب‌سایت و یا وبلاگی گزارش تخلف دهند که قطعاً این گزارشات پس از بررسی کارشناسانه رسیدگی خواهد شد و کارگروه مربوطه هیچ‌گاه چشم بسته و صرف وجود آمار بالای گزارشات تخلف این کار را انجام نمی‌دهد.

یوسفلی با اشاره به اینکه گزارشات مردمی به عنوان بازوی مشورتی در این مورد است، گفت: ممکن است در برخی موارد به صورت غیرعمد برخی از وب‌سایت‌ها یا وبلاگ‌ها مورد فیلتر قرار بگیرند که قطعاً از طریق راه‌های ارتباطی که کارگروه برای معترضان قرار داده‌اند این امر مورد بررسی و اصلاح قرار می‌گیرد.

ارسال نظر