• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 85087

آژانس امنیت ملی آمریکا روزانه داده‌های مربوط به مکان‌یابی زمینی پنج میلیارد مکالمه تلفنی را ثبت می‌کند.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی اعلام کرده است که آژانس امنیت ملی در راستای فعالیت‌های ضد تروریستی خود از این داده‌ها برای ردیابی افراد و روشن کردن ارتباطات اشخاص با یکدیگر استفاده می‌کند.

این روزنامه می‌گوید که ابعاد این برنامه از نظر تاثیر آن بر حق حریم خصوصی افراد، گسترده‌تر از سایر پروژه‌های آژانس امنیت ملی آمریکاست.

ادوارد اسنودن، فاش کننده اطلاعات و از پیمانکاران سابق آژانس امنیت ملی، اسنادی را در مورد برنامه جمع‌آوری اطلاعات تلفنی توسط آژانس در اختیار واشنگتن پست قرار داده بود.

واشنگتن پست می‌گوید که آژانس صدها میلیون دستگاه تلفن همراه را زیر نظر دارد و از این طریق به طوری که قبلا حتی تصورش هم نمی‌شد، قادر به تعقیب حرکات و روشن کردن ارتباطات بین افراد است.

بر اساس اسنادی که به واشنگتن پست داده شده، حجم اطلاعات ثبت شده توسط آژانس امنیت ملی حدود ۲۷ ترابایت و به حدی زیاد است که آژانس قادر به تجزیه و تحلیل سریع اطلاعات نیست.

واشنگتن پست می‌گوید تجزیه و تحلیل این اطلاعات توسط یک سیستم رایانه‌ای به نام کو تراولر مقدور است زیرا تنها یک درصد از اطلاعات جمع آوری شده برای عملیات ضد تروریستی مفید است.

جزئیاتی که از طریق تجزیه و تحلیل توسط این سیستم به دست می‌آید به اندازه‌ای دقیق است که حتی وقتی تلفن افراد خاموش بوده و یا حتی برای مدت کوتاهی از آن استفاده می‌کنند، آژانس باز هم قادر است آنها را تعقیب کند.

گفته می‌شود حجم زیادی از اطلاعات توسط ردیاب‌هایی که در شبکه‌های تلفن همراه کار گذاشته شده است، جمع آوری می‌شود، به این ترتیب شبکه‌های تلفن همراه در حالی که افراد حرکت می‌کنند قادر به ثبت داده‌های مربوط به مکان‌یابی هستند.

ارسال نظر