• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86898

انتشارات سروش چاپ اول کتاب «جنگ و رمان‌هایش» نوشته ابراهیم حسن بیگی را برای علاقه مندان به حوزه دفاع مقدس منتشر کرد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از فارس، صحت روایات تاریخی و حلاوت نهفته در آنها، ارتباط مستقیمی با اصحاب قلم دارد. نویسندگان ذهن و زبان تاریخ هستند و نوشته‌های آنان درباره یک واقعه به بایگانی تاریخ سپرده می‌شود تا سال‌ها و بلکه قرن‌ها بعد، نسلی جویای دانستن، آن‌ها را از ضمیر تاریخ بیرون بکشد.

در آستانه قرن بیست و یکم میلادی، سرزمین ایران شاهد دو واقعه بزرگ بود. این دو واقعه یکی پیروزی انقلاب اسلامی ایران و دیگری جنگ هشت ساله عراق علیه ایران است.

از آنجا که ساخت فیلم و سریال از روی آثار مکتوب به مراتب تاثیرگذارتر از مطالعه کتاب است در این اثر سعی شده داستان‌های گنجانده شود که قابلیت تبدیل شدن به فیلم و سریال را داشته باشد شاید که در آینده شاهد ساخت آثار نمایشی دفاع مقدس متعددی از روی این داستان‌ها باشیم.

یکی از وقایع مهم در تاریخ معاصر ایران جنگ هشت ساله عراق علیه ایران است. ادبیات دفاع مقدس در دوران جنگ خودجوش بود، و اغلب به دست کسانی شکل گرفت که تجربة کافی در کار نوشتن نداشتند، به همین دلیل داستان‌های باقی مانده از آن دوران از استحکام ادبی لازم برخوردار نبود. اما تولدی بود که مرور زمان به آن شکل داد و توانست خلأ بُعد ادبی جنگ را پُر کند.

ایثار، شهادت طلبی، تکلیف دینی برای دفاع از انقلاب و اسلام، عشق و علاقه به مبانی دینی و رهبر انقلاب اسلامی و مقدس بودن مسئله دفاع از جمله مفاهیم رایج ادبیات دوران جنگ بود. در دوران بعد از جنگ نیز ادبیات دفاع مقدس در قالب داستان، خاطره، شعر، روزشمار جنگ و تولید فیلم سینمایی با موضوع جنگ ادامه یافت.

داستان‌ها اغلب از داستان کوتاه دوران جنگ به رمان و داستان بلند تغییر یافت و در آثار این دوران علاوه بر جبهه به پشت جبهه نیز پرداخته شد. موضوع اسیران آزادشده جنگ یعنی آزادگان سرافراز و مسائل جانبازان و خانواده معظم شهدا از دیگر موضوعات مهم دوران بعد از جنگ است و نویسندگان بدون دغدغه خاطر، ویرانی‌ها و مصائب جنگ را نیز مورد توجه قرار دادند.

کتاب حاضر خلاصه پنجاه و چهار رمان در حوزه جنگ به همراه تحلیل کوتاهی از آنهاست که می‌تواند به منتقدان، پژوهشگران و دست اندرکاران تهیه و ساخت فیلم و سریال‌های جنگ یاری رساند. همچنین می‌تواند علاقمندان و پژوهشگران به موضوع رمان جنگ و دانشجویان را با خلاصه آثار نوشته شده در این خصوص آشنا کند.

چاپ اول این اثر ۴۰۰ صفحه و با قیمت ۱۶هزار و۵۰۰ تومان توسط انتشارات سروش به بازار نشر عرضه و در اختیار علاقه مندان به داستان‌های دفاع مقدس و پژوهشگران قرار گرفته است.

علاقه مندان برای تهیه کتاب به صورت تک جلدی و کلی به فروشگاه مطهری سروش به نشانی خیابان مطهری، نرسیده به خیابان مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن ۸۸۳۱۰۶۱۰-۰۲۱ یا به فروشگاه مرکزی سروش(ترنجستان سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن ۶۶۴۹۳۶۲۰-۰۲۱ تماس بگیرند.

همچنین مرکز پخش پکتا(نماینده انحصاری پخش آثار انتشارات سروش) به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن ۶۶۹۷۳۲۰۳(۲۰ خط) آماده عرضه کلی و جزئی این کتاب به علاقه مندان است.

ارسال نظر