• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 86896

میرزا باقر علیان‌نژاد از آماده چاپ بودن جلد سوم «دایرةالمعارف انقلاب اسلامی» ویژه نوجوانان و جوانان خبر داد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از فارس، میرزا باقر علیان نژاد با اشاره به این که جلد سوم دایره المعارف انقلاب اسلامی ویژه نوجوانان و جوانان منتشر می‌شود، گفت: این دایره المعارف سه جلدی در ۸۸۵ مدخل نوشته شده و مداخل از سال ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۷ گردآوری شده است و البته برخی مداخل مربوط به تاریخ قبل و بعد از این هم مد نظر قرار گرفته شده و به طور مثال مداخل شاخص دوران دفاع مقدس در این اثر گنجانده شده است.

وی ادامه داد: جلد اول که شامل حرف «الف تا ث»، سال ۸۳ تألیف شده بود و جلد دوم نیز از حرف «ج تا ش» سال ۸۹ به چاپ رسید و جلد سوم هم از حرف «ص تا ی» است که در مرحله آخر صفحه آرایی به سر می‌برد و به زودی توسط انتشارات سوره مهر منتشر می‌شود.

* جلد سوم دایره المعارف انقلاب اسلامی ویژه کودک و نوجوان حجیم تر از دیگر جلدها است

این پژوهشگر گفت: جلد سوم دایره المعارف انقلاب اسلامی ویژه نوجوانان و جوانان شامل ۳۱۵ مدخل و ۵۰۵ صفحه است و از جلد های دیگر حجیم تر است. این مجموعه با ۴۳۳ عکس به صورت رحلی و رنگی منتشر می‌شود.

* برگزاری ۱۸۰ نشست برای انتشار مجموعه سه جلدی دایره المعارف انقلاب اسلامی

علیان نژاد با بیان این که برای گردآوری مجموعه سه جلدی دایره المعارف انقلاب اسلامی ویژه نوجوانان و جوانان از سال ۷۹ در ۵۵ نشست ۸۸۵ مدخل انتخاب شده و در ۱۳۴ جلسه بعدی هم مداخل کارشناسی شده‌اند، عنوان کرد: این دایره المعارف زیر نظر شورای ۵ نفره متشکل از هدایت الله بهبودی، محسن غنیاری، محمد کریمی، سید محمد فیض و میرزا باقر علیان نژاد گردآوری شده است.

* حوصله مخاطب نوجوان و جوان در نگارش مقالات در نظر گرفتیم

وی گفت: در نگارش مقالات سعی کرده ایم علاوه بر درست نویسی، حوصله مخاطب نوجوان و جوان را در نظر بگیریم و به جزییات توجه بیشتری داشته باشیم، متن را طوری نوشته‌ایم که برای جوانان و نوجوانان گویا باشد و عکس ها هم اکثرا رنگی انتخاب شده است تا جذابیت بصری کتاب بیشتر شود. به دلیل همین توجه هم جلد اول به شش چاپ و جلد دوم به چهار چاپ رسیده است.

این نویسنده درباره منابعی که برای تالیف کتاب استفاده شده است نیز، گفت: در این اثر از منابع دفتر ادبیات انقلاب اسلامی، آرشیو واحدهای تدوین تاریخ انقلاب اسلامی و فرهنگ نام آوران معاصر ایران استفاده کرده‌ایم. علاوه بر این از کتابخانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کتابخانه مجلس شورای اسلامی، بنیاد شهید، بهشت زهرا، مرکز اسناد انقلاب اسلامی و … استفاده کرده‌ایم.

علیان نژاد با اعلام این که در سال‌های آینده سه جلد دایره المعارف انقلاب اسلامی ویژه نوجوانان و جوانان در یک مجلد که نزدیک به یک هزار صفحه است منتشر می‌شود، اظهار کرد: مجلد اول دایره المعارف انقلاب اسلامی در سال ۱۳۸۳ منتشر و با استقبال نوجوانان و جوانان علاقه مند به تاریخ معاصر ایران رو به رو شد. این اثر در «نخستین جشنواره معرفی آثار پژوهشی برگزیده و تجلیل از پژوهشگران برتر حوزه مطالعاتی امام خمینی و انقلاب اسلامی» که از سوی «پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی» در آذر ۱۳۸۵ برگزار شد، به عنوان اثر برگزیده معرفی گردید.

وی افزود: مجلد دوم این مجموعه سه گانه نیز در سال ۱۳۸۹ منتشر شده و هم اکنون به چاپ چهارم رسیده است.

ارسال نظر