• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 85594

آیین تجلیل و نکوداشت سیدحسام‌الدین سراج خالق آلبوم عاشورایی «وداع» در هجدهمین ویژه‌برنامه پرده عشاق روز دوشنبه ۲۵ آذر ماه ساعت ۱۸ در تالار فرهنگسرای ابن سینا برگزار می‌شود.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از فارس، آیین تجلیل و نکوداشت سیدحسام‌الدین سراج خالق آلبوم عاشورایی «وداع» در هجدهمین ویژه برنامه پرده عشاق روز دوشنبه ۲۵ آذر ماه ساعت ۱۸ در تالار فرهنگسرای ابن سینا برگزار می‌شود.

به منظور ارتقای معرفت عاشورایی و ارتقای هویت محلی و مذهبی شهروندان و نیز پاسداشت مقام مداحان، شاعران و هنرمندان عاشورایی و تکریم شعرا، خوانندگان و مداحان مراسم پیر غلامان و ویژه برنامه پرده عشاق، با حضور ایرج نعیمایی، علی انسانی و سایر شخصیت‌های فرهنگی و هنری، مسئولان و اهالی منطقه از سیدحسام‌الدین سراج تقدیر می‌شود.

بنابر این گزارش سیدحسام‌الدین سراج در سال ۱۳۳۷ در اصفهان زاده شد؛ او فرزند سیدمحمدرضا سراج است و دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس معماری از دانشگاه شهید بهشتی و دکترای پژوهش هنر از دانشگاه هنر است.

وی، موسیقی را از سیزده سالگی با آموختن تنبک آغاز کرد، سپس سنتور را نزد سیروس ساغری آموخته و برای تکمیل آن از اساتیدی چون فرامرز پایور، رضا شفیعیان و پشنگ کامکار بهره گرفت.

همچنین در زمینه آواز از محمود کریمی و محمدرضا شجریان درس گرفت و بزرگترین مشوق وی در تحصیل علم و هنر مرحوم پدرش بود چراکه او بر علوم قدیمه و ادبیات احاطه داشت و از صدای خوش آهنگی برخوردار بود و با اساتید ادب و هنر نظیر جلال الدین همائی، تاج اصفهانی، حسن کسائی و … حشر و نشر داشت، به همین جهت فضائی مستعد برای تربیت فرزندانش فراهم آورده بود که در چنین محیطی جوانه‌های عشق و علاقه به شعر و موسیقی در جان و دل وی شکوفا شد.

حسام الدین سراج علاوه بر آواز، در برخی از آثارش آهنگ‌سازی را نیز به عهده داشته و با نواختن سنتور و سه‌تار نیز آشنایی دارد و همچنین در دانشکده هنرهای زیبا بحثی تحت عنوان شناخت هنر را تدریس می‌کند؛ او، علاوه بر ایران، کنسرت‌های فراوانی در کشورهای مختلف داشته‌است.

نینوا، باغ ارغوان، وصل مستان، شمس الضحی، یادیار، شرح فراق، طریقت عشق، نرگس مست، نگاه آسمانی و بوی بهشت از جمله فعالیت‌های این هنرمند است و آلبوم عاشورایی وداع از آخرین کارهای هنری سراج محسوب می‌شود که همزمان با اجرای کنسرت این اثر، از این هنرمند تجلیل می‌شود.

ارسال نظر