• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 85024

آیین افتتاح نمایش «در شوره زار» به نویسندگی و کارگردانی حسین کیانی، شامگاه چهارشنبه ۱۳ آذرماه، با حضور جمعی از هنرمندان و پیشکسوتان هنرهای نمایشی برگزار شد و زنگ افتتاح این اثر نیز توسط محمدعلی سپانلو شاعر، ادیب و پژوهشگر معاصر ایرانی و فرهاد ناظرزاده کرمانی پژوهشگر، نمایش‌نامه‌نویس و استاد دانشگاه نواخته شد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، در این مراسم هنرمندانی چون هوشنگ توکلی، حسن فتحی، رضا فیاضی، اسماعیل خلج، جمشید گرگین، بهروز بقایی، مسعود فروتن، آهو خردمند، حسن باستانی، قاسم زارع، صفا آقاجانی، نیما دهقان، رحمان سیفی آزاد، فرهاد شریفی، نیکی مظفری و… حضور داشتند.

مسعود فروتن که مسؤولیت اجرای این برنامه را بر عهده داشت، در ابتدای مراسم با بیان مقدماتی درباره نمایش، از فرهاد ناظرزاده کرمانی که این آیین با تولد وی نیز مصادف شده بود، دعوت به سخنرانی کرد.

ناظرزاده با ابراز خرسندی از دیدار محمد علی سپانلو درباره جایگاه این شاعر بزرگ بیان داشت: «من همیشه کتاب های ایشان را می‌دیدم و می خواندم. اما دیدارشان از نزدیک برایم لطف دیگری دارد. اگرچه حضور تفکر ایشان برای ما اهمیت زیادی دارد اما حضور فیزیکی‌شان هم باعثمی‌شود تا بتوانیم شاهد آثار بیشتری در حوزه ادبیات از ایشان باشیم.»

این استاد دانشگاه با بیان این که حسین کیانی یکی از شاگردان موفق او بوده است و اکنون به جایگاه مناسبی رسیده، افزود: «من همیشه آثار حسین کیانی را دنبال می‌کنم و دلم می خواهد بدانم به چه مرحله‌ای از کار حرفه‌ای خود رسیده است. به نظر من او در مرحله‌ای بیشتر کمدی می‌نوشت. کمدی‌هایی که در عین حال که تماشاگر را می‌خنداند، او را به فکر هم وامی‌داشت. اما گمان می‌کنم همان طور که از اسم «در شوره زار» بر می‌آید، ما بیشتر با یک رنج نامه رو به رو باشیم که حال شاید رگه‌هایی از طنز هم در آن باشد.

ناظرزاده ادامه داد: امیدوارم او همیشه در کارهایش موفق باشد. چراکه نگاه هنرمندانه‌ای به کارش دارد و به تئاتر جدی نگاه می‌کند و می‌خواهم این اثر هم نردبانی شود برای رسیدن او به مرحله های بالاتر در حوزه نمایش و شب خوبی را هم برای ما رقم بزند. چراکه زندگی جز همین شب‌ها و لحظه‌های خوب نیست.»

در ادامه برنامه حسین کیانی در سخنانی گفت: «طبیعی است شب اول اجرای هر نمایش ممکن است با نواقصی رو به رو باشد. اما ما سعی می کنیم که اجرای خوبی داشته باشیم.»

وی ادامه داد: «همیشه خودم را شاگرد استاد ناظرزاده می‌دانم و از حضور ایشان و آقای سپانلو در این جمع بسیار خوشحالم. بزرگترین درسی که من از آقای ناظرزاده گرفتم فروتنی است. ایشان بدون این که بخواهند معلم دیگران می‌شوند. معلمی هم بالاترین درجه ای است که این افراد به آن نائل می شوند. همچنین خوشحالم از این که نمایشم در سالنی که به نام استاد سمندریان است اجرا می شود و امیدوارم بتوانیم بیش از ۶۰ درصد توقع تان را برآورده کنیم.»

سپس محمد علی سپانلو پیش از به صدا در آوردن زنگ افتتاح نمایش جملاتی را درباره کتاب بیان داشت و آن را بهترین هدیه‌ای دانست که می توان به دیگران اهدا کرد.

این شاعر گفت: «مدتی است فهمیده ام بعضی‌ها بی دلیل از آقای سرسنگی مدیر تمشاخانه ایرانشهر و خانه هنرمندان ایران تعریف نمی کنند. چراکه از نزدیک در جریان برخی اقدامات ایشان قرار گرفته‌ام. از دوستانم در این جمع هم تشکر می کنم. بعضی از رفیقان مثل برگه‌های دفتر خاطراتند. اگرچه کهنه می شوند اما این کهنگی با ارزش‌تر می سازدشان. اجازه می خواهم که ناقوس را به صدا در آورم.»

در ادامه این برنامه، مجید سرسنگی در سخنانی به نمایش مستند محمدعلی سپانلو در چند وقت اخیر در خانه هنرمندان اشاره کرد و تولد ناظرزاده کرمانی را تبریک گفت و درباره وی افزود: «شاید ایشان تمایل نداشته باشند که ما مدام تکرار کنیم یک سال به سن شان اضافه شده است. اما از سن و سال من و امثال من که شاید جزو کم سن ترین دانشجویان ایشان بوده ایم بر می آید که چقدر تجربه و سابقه دارند.»

مدیر تماشاخانه ایرانشهر افزود: «اتفاق خوبی که در تماشاخانه ایرانشهر می افتد این است که ما خودمان به کارگردانان و نویسندگان خوش ذوق و هنرمند پیشنهاد می‌دهیم که کارهایشان را در اینجا اجرا کنند. آقای کیانی هم کارگردان با سلیقه و برجسته ای هستند که خوشحالم از این که افتخار دادند اثرشان در این تماشاخانه به صحنه برود. امیدوارم باز هم بتوانیم شاهد اجرای آثار ایشان در ایرانشهر باشیم.»

سرسنگی اضافه کرد: باعثافتخار من است مدیریت تماشاخانه ای را برعهده دارم که بزرگترین سرمایه اصلی آن حمایت تماشاگرانی خوب و فرهیخته از نمایش های آن است.

گفتنی است نمایش «در شوره زار» کاری از گروه تئاتر «چریکه» است که داستان گروهی از افراد را روایت می کند که در منطقه ای بدون امکانات رها شده‌اند و حالا به دنبال چاره اندیشی برای رهایی از نابودی و مرگ هستند.

مجید صالحی، رویا میرعلمی، علی سلیمانی، سینا رازانی، فهیمه امن زاده، احمد ساعتچیان، وحید رهبانی و فریده سپاه منصور گروه بازیگران این نمایش ۹۰ دقیقه ای را تشکیل می‌دهند.

این نمایش هر شب به جز شنبه ها ساعت ۲۰ در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می‌رود و علاقه مندان برای رزرو بلیت و بهره‌مندی از تخفیف ۲۵ درصدی روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۴ و ۱۵ آذر برای عموم و روزهای یکشنبه تا چهارشنبه هفته اول اجرای نمایش برای دانشجویان می‌توانند با شماره ۰۹۳۵۳۳۸۵۶۵۷ تماس گرفته یا از طریق سایت تماشاخانه ایرانشهر به نشانی www. tamashakhaneh. ir / ticket اقدام به خرید بلیت این اثر نمایشی نمایند.

ارسال نظر