• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84941

اسماعیل زرعی گفت: در جامعه ما ادبیات جدی مورد بی‌مهری قرار گرفته است.

به گزارشاقتصاد تایمزاین نویسنده در گفت‌وگو با ایسنا در کرمانشاه، سرانه مطالعه کتاب در کشور را مأیوس‌کننده دانست و آمار تیراژ کتاب را پایین عنوان کرد.

او با اشاره به این‌که در حال حاضر میانگین تیراژ کتاب در کشور ما حدود ۱۲۰۰ نسخه است، این تیراژ کتاب را برای کشوری با جمعیت بیش از ۷۵ میلیون نفر بسیار پایین ارزیابی کرد.

زرعی با ابراز تأسف از این‌که در جامعه ما ادبیات جدی مورد بی‌مهری قرار گرفته است، منظور از ادبیات جدی را ادبیات دارای اندیشه و نگاه زیباشناسانه به هستی دانست و گفت: توجه به این ادبیات بسترساز فرهنگ‌سازی در جامعه خواهد بود.

او ادامه داد: در مقابل، تیراژ کتاب‌های آشپزی، طالع‌بینی، تعبیر خواب و سایر کتاب‌های با سطح ارزشی ناچیز در حال بالا رفتن است و به جرأت می‌توان گفت در جامعه کنونی کتاب و کتاب‌خوانی به حاشیه رانده شده است.

زرعی دلایل زیادی را برای بی‌توجهی جامعه نسبت به کتاب برشمرد و یکی از اصلی‌ترین آن‌ها را گرانی کتاب عنوان کرد.

او افزود: گران شدن همه نیازهای مردم از خوراک و پوشاک گرفته تا سایر مایحتاج آن‌ها سبب شده تا نتوانند هزینه‌ای را برای کتاب اختصاص دهند.

این نویسنده معتقد است، نگاه تجمل‌گرایانه به کتاب سبب شده افراد کتاب را به عنوان امر ضروری و نیاز روزمره حس نکنند و در صورت مواجهه با مشکلات اقتصادی اولین چیزی که از سبد خانواده‌ها حذف می‌شود، کتاب است.

او گفت: همان‌طور که جسم به غذا نیاز دارد، روح هم نیازمند غذاست و نگاه کردن به نیازهای روحی به عنوان یک پدیده فانتزی سبب حذف کتاب از سبد خانوارها شده است.

زرعی با بیان این‌که وضعیت کتاب و کتاب‌خوانی در جامعه کنونی ما چشم‌انداز مناسب و شایسته‌ای ندارد، گفت: بسیاری بر این باورند که ظهور رسانه‌های ارتباط جمعی مثل اینترنت، ماهواره و … آن‌ها را به رقیب‌های سرسخت کتاب تبدیل کرده است.

او خارج شدن کتاب از میدان را توجیه‌ناپذیر دانست و خاطرنشان کرد: سایر رسانه‌ها به عنوان مظاهر تمدن در همه سرزمین‌ها وجود دارند و در سرزمین ما به علت شتاب‌زدگی، شور و اشتیاقی که نسبت به وجود این‌ها به‌وجود آمده، مردم هیجان‌زده شده‌اند.

او معتقد است: کتاب همواره و بخصوص در کشورهای پیشرفته فرهنگی همراه انسان‌هاست، تا آن‌جا که بسیاری از افراد اوقات بی‌کاری خود را به مطالعه کتاب اختصاص می‌دهند.

زرعی با بیان این‌که پدیده‌های نوظهوری مثل اینترنت و ماهواره و سایر رسانه‌های ارتباط جمعی نمی‌توانند رقیب مناسبی برای کتاب باشند، ابراز امیدواری کرد، کتاب به زودی جایگاه خود را در میان مردم بازیابد.

او گفت: تنها با فرهنگ‌سازی مناسب می‌توان شرایطی را فراهم کرد که افراد نسبت به کتاب متمایل شوند و با آن آشتی کنند.

ارسال نظر