• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84631

سومین نمایشگاه انفرادی نقاشی‌های طاهره افضلی با عنوان «علیا مخدرات» در نگارخانه آتبین برپا خواهد شد.

به گزارشاقتصاد تایمزاین هنرمند درباره برپایی این نمایشگاه به ایسنا، گفت: در این نمایشگاه ۱۱ تابلوی نقاشی با تکنیک اکریلیک روی بوم در معرض دید عموم قرار خواهند گرفت. همان‌طور که از عنوان نمایشگاه مشخص است، موضوع نقاشی‌ها نگاهی به کارهای دوره قاجار به خصوص زنان این دوره است. بنابراین بیشتر کارها فیگورهایی از زنان اشراف‌زاده‌ای است که در دوران قاجار زندگی می ‌کردند.

او افزود: کارها تلفیقی از طبیعت بیجان و فیگور هستند. طبیعت بیجان از موضوعات مورد علاقه من برای نقاشی است و دلیل انتخاب این موضوع، سکون و وجود حرکت‌های ناچیز خشک و رسمی در عکس‌ها و تصاویر دوران قاجار بوده است. ویژگی‌های تصاویر آن دوره مانند رنگ‌ها، تزیینات و جزئیات خاص را برای بیان هنر خود مناسب دیدم و تصمیم گرفتم روی این موضوع کار کنم.

افضلی همچنین عنوان کرد: تابلوها تلفیقی از هنر سنتی و مدرن هستند. در شاخه هنرهای تجسمی یکی از مهم‌ترین اصول کار تلفیق مناسب عناصر کار از لحاظ بصری است. سعی کردم رنگ‌ها و فرم‌هایی که برای نقاشی‌های این نمایشگاه به کار می‌برم هماهنگ با اصل کار باشد و با فضاها همخوانی داشته باشد.

او ادامه داد: اینکه سکون و سکوت آنها این فرصت را به هنرمند می‌دهد تا ساعت‌ها بی‌کم و کاست و بدون دغدغه سوژه‌ی کار باشند، آن‌ها را دوست‌داشتنی‌تر می‌کند. از سویی دیگر همین سکون و سکوت در فیگورهای نقاشی دوره‌ی قاجار نیز قابل توجه است. ساختار پازلی فیگورهای قجری و عدم عمق‌نمایی آن‌ها بی‌شباهت به عروسک‌های چوبی دو بعدی با حرکات خشک‌شان نیست که خاصیت شی بودن آن‌ها را افزایش می‌دهد.

این هنرمند درباره منابع مورد استفاده برای آثار خود نیز اظهار کرد: برای کشیدن تابلوها از تصاویر، عکس‌ها و نقاشی‌هایی که از دوره قاجار و درباره آن بودند استفاده کردم. در برخی از تابلوها کاملا به سوی رئال رفته‌ام و در برخی دیگر از تکنیک‌ها و سبک‌های دیگر استفاده کرده‌ام، اما در همه کارها یک خط فکری یکسان دنبال می‌شود.

طاهره افضلی فارغ‌التحصیل رشته نقاشی در مقطع فوق‌لیسانس از دانشگاه الزهرا است و برگزاری دو نمایشگاه انفرادی و چندین نمایشگاه گروهی را در کارنامه دارد.

نمایشگاه «علیا مخدرات» ‌روز جمعه ۱۵ آذر ماه در نگارخانه آتبین به نشانی خیابان ولی‌عصر، جنوب چهارراه پارک‌وی، انتهای کوچه تورج، کوچه خاکزاد، ‌شماره ۴۲ گشایش می‌یابد و تا ۲۶ آذر ادامه خواهد داشت.

ارسال نظر