• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84619

یادنامه محمدجواد تربتی با نام «ایران نمی‌میرد» منتشر شد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، در خراسان رضوی، این کتاب که به کوشش محمود تربتی سنجابی و سیاوش مرشدی گردآوری شده، دارای هشت فصل با عنوان‌های «یادی از استاد، اشعار، نمایشنامه‌ها، نامه‌های استاد، پولاد و مقالات استاد تربتی، مرگ استاد در رسانه‌ها، در سوگ استاد و تصاویر» است.

در این کتاب مظاهر مصفا، علی‌اصغر هدایتی، عیسی صدیق، جلال ستاری، احمد نوربخش، نصرت‌الله خازنی و … به اظهار نظر درباره شخصیت علمی، هنری و فرهنگی محمدجواد تربتی پرداخته‌اند.

مظاهر مصفا در باب سبک نویسندگی محمدجواد تربتی معتقد است: سبک استاد در نویسندگی خاص بود که نمونه‌اش در نوشته‌ها فارسی کم‌تر دیده شده و می‌توان گفت روشی بود تازه از نویسندگی.

احمد سمیعی در پیش‌گفتار این کتاب در نوشته‌ای با عنوان «مردی که هیچ‌گاه فراموش نشد»، اظهار می‌کند: استاد عقیده داشت فرزندان ایران می‌توانند در جهان، شاخص و نمونه باشند، زیرا در هوش و فراست از برترین‌ها هستند. او معتقد بود ایده جوانان ما ایده والایی باید باشد، بی‌آن‌که در اندیشه نژادپرستی باشند.

در پشت جلد این کتاب جملاتی از محمدابراهیم باستانی پاریزی در ادای احترام به شخصیت محمدجواد تربتی آمده است: این چند سطر برای ادای احترام و سپاس از معلمی ایراد می‌شود که در ساعات درس، رقصان و غزل‌خوان مثل ابوسعید ابوالخیر وارد کلاس می‌شد و موج لطافت را در کلاس می‌پراکند و خداحافظی می‌کرد و می‌رفت.

کتاب «ایران نمی‌میرد» در ۱۸۰ صفحه‌ با قیمت ۷۰۰۰ تومان توسط انتشارات هزاره سوم اندیشه روانه بازار شده است.

ارسال نظر