• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84114

آیین افتتاح همزمان ۲۲ فرهنگسرای موقت کتاب در تهران با حضور رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از فارس، امیر خوراکیان در این مراسم که از فرهنگسرای موقت کتاب منطقه شش در کنار دانشگاه تهران برگزار می شد اظهار داشت: موضوع کتاب و کتابخوانی در فرهنگ عمومی نقش کلیدی و اساسی دارد و از این رو از محورهای اصلی فعالیت سازمان است. فرهنگسراهای موقت کتاب در مناطق بیست و دوگانه تهران هم با همین رویکرد برپا شده و برای برگزاری هر فرهنگسرا پنج میلیون تومان اعتبار اختصاص یافته است.

وی توجه به مطالعه، افزایش سرانه مطالعه، افزایش توجه به اهمیت موضوع کتابخوانی را از اهداف سازمان برای برپایی این فرهنگسراها اعلام کرد و افزود: در سال های اخیر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تلاش کرده که برنامه های خود را به قالب فرهنگسراها محدود نکند و بخشی از این برنامه ها را در مکان های عمومی و در معرض دید مخاطبان قرار دهد.

خوراکیان برگزاری کارگاه های آموزشی مدیریت زمان در مطالعه، تندخوانی، خلاصه نویسی، آشنایی عموم با کتاب های خوب و موضوعات مهم در زمینه مطالعه، آشنایی با نویسندگان برگزیده و برگزاری مسابقه کتابخوانی را از جمله برنامه های فرهنگسراهای موقت کتاب عنوان کرد و گفت: امسال محصولی به عنوان «درخت دانش» ویژه کودکان تولید شده که می توانند نام کتاب هایی را که می خوانند بر روی سیب های این درخت یادداشت و ثبت کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: در اردیبهشت ماه سال ۹۳ کودکان می توانند پوستر تکمیل شده درخت دانش را به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ارائه کنند تا نمایشگاهی از آثار کودکان برپا شود. این برنامه در جریان فعالیت فرهنگسرای کتاب در نمایشگاه کتاب سال آینده اجرایی می شود.

وی همچنین افزود: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در نظر دارد یکصد عنوان کتاب را در زمینه آموزش مهارت های اجتماعی منتشر کند که تاکنون ۱۲ عنوان از این مجموعه منتشر شده و شهروندان با مراجعه به شبکه آموزش سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران(سینا) می توانند از این آثار بهره مند شوند.

گفتنی است، فرهنگسراهای موقت کتاب در مناطق بیست و دوگانه پایتخت با شعار «کتاب سایه بان شهر» افتتاح شد. این آیین به صورت نمادین در منطقه ۶ پایتخت، جنب دانشگاه تهران با حضور امیر خوراکیان رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد.

این فرهنگسراها از ساعت ۱۰ تا ۱۸ به مدت یک هفته در سطح پایتخت فعالیت خواهند داشت. نمایشگاه کتب دفاع مقدس و انقلاب اسلامی به مناسبت هفته بسیج، نمایشگاه کتب محرم و عاشورا به مناسبت ایام محرم و صفر و همچنین کتب عمومی، ارائه مشاوره کتاب با نام چهارراه کتاب که این مشاوره درباره موضوعاتی از جمله دقیق‌خوانی، تندخوانی، مدیریت زمان و خلاصه‌نویسی است، ‌ قصه‌گویی قرآنی به همراه تصویرسازی و کولاژ برای کودکان، بازی‌های فکری ویژه بزرگسالان، مسابقه پیامکی، مبادله کتاب، روزنامه‌خوانی و اجرای برنامه‌های رادیو کتاب از برنامه هایی هستند که در فرهنگسراهای کتاب اجرا می‌شوند.

ارسال نظر