• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84106

کتاب‌های «داریوش بزرگ»(معمار امپراتوری هخامنشیان) نوشته‌ی ایمان نوروزی، «ناگفته‌های امپراتوری ساسانیان» نوشته‌ی تورج دریایی با ترجمه‌ی آهنگ حقانی و محمود فاضلی بیرجندی و «ناصرالدین‌شاه قاجار»(پنجاه سال سلطنت) نوشته‌ی بهزاد کریمی منتشر شدند.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، کتاب «داریوش بزرگ»(معمار امپراتوری هخامنشیان) شامل ۱۸ فصل از جمله «درآمدی بر نقش تاریخی هخامنشیان در تاریخ ایران»، «داریوش، پاسبان کیان هخامنشی»، «شورش بابل»، «لشکرکشی به جزیره‌ی ثروتمند ناگزوس»، «نبرد ماراتن»، «همسران و فرزندان داریوش»، «سنگ‌نوشته‌ی بیستون» و «کاخ شوش» است.

در معرفی پشت جلد این کتاب آمده است: «داریوش یکی از پادشاهان بزرگ سلسله‌ی هخامنشی است. شاهنشاهی خردمند و مقتدر که شاهنشاهی هخامنشی را پس از کوروش از نو بنیاد گذارد و اساسی محکم و استوار را پی‌افکند که بیش از ۱۵۰ سال پابرجا ماند. او به یاری دیگر نجبای پارسی با کشتن گئوماتای مغ، سلطنت را به خاندان هخامنشی بازگرداند و در طول ۷ سال با ۱۹ شورش مواجه شد و توانست شورش‌های داخلی را فرونشاند. رقابت دیرینه میان ایران و یونان، منجر به برخوردهایی حماسی بین آنان در نبردهایی از جمله ماراتن شد و سطور جدید و هیجان‌انگیزی را به تاریخ افزود. کتاب حاضر شرح مفصل و جذابی از اقدامات یکی از شخصیت‌های برجسته‌ی جهان باستان را پیش رو قرار می‌دهد.»

این کتاب با ۲۴۸ صفحه و شمارگان ۱۱۰۰ نسخه از سوی نشر کتاب پارسه منتشر شده است.

کتاب «ناگفته‌های امپراتوری ساسانیان» هم در بخش‌هایی با عنوان‌های «راز‌های خاندان ساسانیان: اردشیر چه زمانی بر استخر حکومت می‌کرد؟»، «تاریخ، حماسه و سکه‌شناسی: بررسی واژه‌ی رام‌شهر، لقب یزدگرد اول»، «سندیت تاریخی شاهنامه»، «فرزندان و نوادگان یزدگرد سوم در چین» و… به بررسی تاریخ ساسانیان می‌پردازد.

پشت جلد این کتاب آمده است: «ناگفته‌های امپراتوری ساسانیان مجموعه‌ی مقالاتی است درباره‌ی تاریخ و فرهنگ عهد ساسانی(۲۲۴-۶۵۱ م). نویسنده در این مقالات اساس تحقیقات خود را بر منابع دست اول و آخرین پژوهش‌های مطرح‌شده در حوزه‌ی سیاست‌، فرهنگ و اجتماع ساسانی قرار داده است. دغدغه‌ی مؤلف گنجاندن تاریخ ایران ساسانی در تاریخ پسا - باستانِ جهان و شاید گذار از تاریخ سلسله‌ای ایرانی است که این مهم را سرلوحه‌ی پژوهش‌های خویش قرار داده است.»

این کتاب نیز با ۲۰۰ صفحه و شمارگان ۵۰۰ نسخه از سوی نشر یادشده منتشر شده است.

کتاب «ناصرالدین‌شاه قاجار»(پنجاه سال سلطنت) هم در چهار فصل با عنوان‌های «از کهن‌میر تا طهران»، «شاه و امیر»، «توطئه داخلی، کشاکش خارجی» و «از رؤیای دولت منتظم تا واقعیت " جناب آقا "» نوشته شده است.

در شرح خلاصه‌ی این کتاب آمده است: «کتاب حاضر پژوهشی است در پنجاه سال زندگانی ناصرالدین‌شاه از زمان تولد وی تا زمان مرگ محمدحسین خان سپه‌سالار. نویسنده با رویکردی مضمون‌محور تلاش کرده است با محوریت ناصرالدین‌شاه، تاریخ ایران را درباره‌ی زمانی پیش‌گفته بررسی کند. از همین‌رو در هر کدام از فصل‌های کتاب، بدون وفاداری کامل به پیوستگاری رایج وقایع‌نگارانه گزارش‌های تاریخی، رخدادهای مهم مرتبط مطالعه شده‌اند. نویسنده همچنین بدون آن‌که بخواهد نتیجه‌گیری خاصی را به مخاطب تحمیل کند، قضاوت نهایی را به خوانندگان وانهاده است.»

این کتاب هم با ۲۶۴ صفحه و شمارگان ۱۱۰۰ نسخه از سوی نشر کتاب پارسه منتشر شده است.

ارسال نظر