• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84103

کتاب «آغاز بی پایان هنر مفهومی» شامل مجموعه مقالاتی با گردآوری و ترجمه علیرضا امیرحاجبی منتشر شد.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از ایسنا، در معرفی این کتاب عنوان شده است: «در کتاب «آغاز بی پایان هنر مفهومی» سعی گردآور و مترجم این بوده که با انتخاب چندین متن مهم و تأثیرگذار بر روند شکل‌گیری این هنر و جنبش، مخاطب را از زوایای مختلف با هنر مفهومی آشنا سازد. بیانیه‌ی فوتوریسم و تاریخ شکل‌گیری جنبش دادا در سوییس از جمله متونی هستند که نماینده‌ی چالش‌های اصلی هنرمندان قرن بیستم با الگوهای قدیمی و محافظه‌کارانه‌ی هنر اروپا به شمار می‌آیند. در بخش بعدی این کتاب، دو متن از هنرمند مینی‌مالیست آمریکایی و از بنیان‌گذاران هنرهای مفهومی یعنی سول لویت اصول مبنایی و ابتدایی هنر مفهومی را ترسیم می‌کند. این دو متن راهنمای بسیاری از هنرمندان پس از لویت بوده است. تأکید بر روی غیرمادی کردن هنر و گسست از بازارهای مالی و تجاری و پافشاری بر ایده به عنوان مبنای هنر مفهومی در هر دو متن نمایان است. یادداشت جالب توجه رابرت اسمیتسون، هنرمند برجسته‌ی آمریکایی، که آثار محیطی تأثیرگذاری را خلق کرده، مهر تاییدی است بر نظریات سول لویت در زمینه‌ی اولویت ایده بر ماده در هنر مفهومی. در بخش دیگری از کتاب با آرا و اندیشه‌های یکی از برجسته‌ترین هنرمندان قرن بیستم یعنی جان کیج آشنا می‌شویم. یادداشت‌های کیج در زمینه‌ی موسیقی و هنر اتفاقی راه را برای هنرمندانی که عنصر شانس و رویداد را در هنر مهم می‌دانند، باز کرد. در این بخش گفت‌وگویی به چشم می‌خورد که نظریات دو نفر از هنرمندان مکتب هنر اتفاقی یعنی جان کیج و مورتن فیلمن را به مخاطب نشان می‌دهد. «نامعین‌ها» مجموعه‌ای از یادداشت‌های زیبای جان کیج است که ارتباط بین اندیشه‌های او و فرهنگ و فلسفه‌ی ذن بودیسم را به مخاطب گوش‌زد می‌کند. «نامعین‌ها» به دلیل اهمیت فراوانی که برای ناشر و مترجم داشته‌اند، در شکلی دیگر نیز به مخاطب ارائه شده است.

کتاب «آغاز بی پایان» همراه است با صفحه‌ای مقوایی با طراحی روشنک مافی از جملات کوتاه جان کیج که به شکل یک اثر مفهومی و هنری ارائه شده است؛ جملاتی با ابعاد و اشکال مختلف که ایده‌ی اصلی آن به دهه‌ی ۶۰ میلادی و گروه مفهوم‌گرای «هنر - زبان» بازمی‌گردد. مخاطب این اثر مفهومی و انضمامی می‌تواند این اثر را به شکلی دلخواه مورد استفاده قرار دهد.

مقالات دیگر این کتاب نیز قابل توجه هستند، از جمله مقاله‌ای از آلن کاپرا، هنرمند آمریکایی، آنتونن آرتو، اندیشمند فرانسوی، کوکو فوسکو، هنرمند اجرایی کوبایی، و نیز مصاحبه‌ای با مارینا آبرامویچ، هنرمند برجسته‌ی مفهومی.

در گردآوری این مجموعه سعی شده است تا تعدادی از مهم‌ترین متون پایه‌یی هنر مفهومی در زیرشاخه‌های آن از جمله هنر اجرا، هنر اتفاقی، موسیقی مفهومی، چیدمان مفهومی و سایر رسانه‌هایی که در ارتباط مستقیم با این هنر هستند، گزینش و ارائه شوند تا چشم‌اندازی واضح‌تر از ریشه‌ها، سوابق و تحولات پی در پی هنرهای مفهومی پیش روی مخاطبان علاقه‌مند به این موضوع باز و بخشی از سوءبرداشت‌های رایج از مقولات مفهومی رفع شود. ویژگی مهم مجموعه‌ی حاضر آن است که تمامی مقالات توسط هنرمندانی تألیف شده که به اشکال مختلف در روند شکل‌گیری و گسترش هنرهای مفهومی نقش مهمی را ایفا کرده‌اند.»

کتاب «آغاز بی پایان هنر مفهومی» با شمارگان ۱۲۰۰ نسخه و قیمت ۱۶هزار تومان از سوی نشر نظر به چاپ رسیده است.

ارسال نظر