• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 84064

نمایشگاه آثار خوشنویسی هنرمند فقید حجت‌الاسلام حبیب‌الله فضائلی بعد از ۱۷ سال از زمان رحلت این هنرمند، روی دیوار گالری نی رفت.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل ازفارس، این نمایشگاه شامل مجموعه‌ای از قطعات خوشنویسی این هنرمند فقید به خط نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ و ثلثاست که به همت فرزندانش احمد و مهدی فضائلی در قالب نمایشگاهی با عنوان «حبیب خط» تدارک دیده شده است.

در این نمایشگاه حدود ۵۰ تابلو خوشنویسی به خطوط مختلف نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ، ثلث، رقاع و … روی دیوار رفته است.

آثار این نمایشگاه برای فروش ارائه شده است و به طور میانگین بین ۲ میلیون تومان تا ۱۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

سه تابلو این نمایشگاه نیز متعلق به مجموعه شخصی خانواده این هنرمند است و برای فروش عرضه نشده است.

قرار است در آخرین روز این نمایشگاه مراسم نکوداشتی «حبیب‌الله فضائلی» با حضور خانواده این هنرمند و جمعی از هنرمندان خوشنویس و مسئولان فرهنگی و هنری در نگارخانه نی(بنیاد شمس) برگزار شود.

حبیب‌الله فضائلی(۱۳۰۱ سمیرم - ۱۳۷۶ اصفهان) فرزند محمد ابراهیم، خوشنویس، محقق و مولف معاصر در سال ۱۳۰۱ در سمیرم در خانواده‌ای روحانی و خوشنویس متولد شد، پس از چند سال رهسپار اصفهان و مشغول به تحصیل علوم دینی شد و پس از آن به تحصیل علوم جدید پرداخت. در سال ۱۳۴۰ موفق به اخذ مدرک لیسانس از دانشگاه اصفهان در رشته ادبیات فارسی شد. مرحوم فضایلی از معدود خوشنویسانی بود که در نگارش انواع خطوط اسلامی به ویژه نسخ و ثلثتبحر داشت.

وی در سال ۱۳۴۸ شعبه انجمن خوشنویسان ایران در اصفهان را تاسیس کرد و سرپرستی آن را به عهده گرفت.

از فعالیت‌های مهم او می‌توان به این نمونه‌ها اشاره کرد:

برگزاری نمایشگاه‌های خط در داخل و خارج کشور، سرپرستی انجمن خوشنویسان اصفهان، نوشتن کتیبه‌های مختلف در عتبات و سوریه و برخی مساجد و حسینه‌های اصفهان، شیراز، اهواز و تهران.

از آثار این روحانی محقق در خطوط اسلامی و کاتب قرآن، مصحف شریفی به خط نسخ و همچنین کتیبه‌ای در ضریح حرم علی بن موسی‌الرضا موجود است که بر روی صفحاتی از طلا، سوره یس به خط ثلثتحریر شده است.

مرحوم فضایلی طی سال‌ها تحقیق، دو جلد کتاب تالیف کرد که هر دو از کتب مرجع مهم در زمینه خوشنویسی به‌شمار می‌آیند:

کتاب «اطلس خط» که در واقع دانشنامه خوشنویسی و شرح کاملی از تاریخ، شیوه‌ها و مشاهیر خوشنویسی است و کتاب «تعلیم خط» که آموزش کامل انواع شیوه‌های خوشنویسی و ابزارهای لازم برای این هنر را معرفی می‌کند.

همچنین مرد آفرین روزگار(زندگی حضرت زینب) ٬اصحاب رس، تفسیر آیه نور و کتابت گنجینه الاسرار؛ دیوان عمان سامانی) از دیگر آثار بجا مانده از این هنرمند فقید است.

از مرحوم فضائلی دیوان شعری نیز برجا مانده که هنوز به چاپ نرسیده است.

حبیب‌الله فضائلی در سال ۱۳۷۶ در اصفهان درگذشت و در قطعه هنرمندان باغ رضوان به خاک سپرده شد.

نمایشگاه آثار این هنرمند فقید تا ۱۳ آذرماه ادامه دارد وعلاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از آثار این نمایشگاه یک‌شنبه تا پنج‌شنبه ساعت ۱۰ تا ۱۹ و جمعه ساعت ۱۶ تا ۱۹ به گالری نی واقع در خیابان شهید موحد دانش، ‌ خیابان نیلوفر، شماره ۳ مراجعه کنند.

ارسال نظر