• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 82410

دبیر اجرایی «جایزه کتاب بلخ» خبر از پایان ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره داد و گفت: در مجموع برای این دوره از جشنواره حدود ۵۰۰ عنوان کتاب شناسایی شد که این کتاب‌ها از سال ۵۷ تا سال ۹۰ منتشر شده‌اند.

به گزارشاقتصاد تایمزمهدی رمضانی دبیر اجرایی «جایزه کتاب بلخ» در گفت‌وگو با فارس خبر از پایان ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره داد و گفت: در مجموع برای این دوره از جشنواره حدود ۵۰۰ عنوان کتاب شناسایی شد که این کتاب‌ها از سال ۵۷ تا سال ۹۰ منتشر شده‌اند.

وی افزود: داوری‌هایی روی این کتاب‌های شناسایی یا ارسال شده به دبیرخانه جشنواره انجام شده و ملاحظه‌هایی در نظر گرفته شد مثل اینکه نحوه داوری کتاب‌هایی که مثلا در دهه ۶۰ منتشر شده‌اند نباید با داوری کتاب‌هایی که در سال‌های اخیر منتشر شده اند یکسان باشد به هر حال ممکن است یک کتاب طبق معیارهای زمان خودش کتاب بسیار تاثیر گذاری بوده باشد ولی امروز در مقایسه با کتاب‌های جدید چندان به چشم نیاید.

رمضانی همچنین دسته بندی کتاب‌ها را از دیگر ملاحظات موجود خواند و اظهار داشت: تعداد کتاب‌هایی که به دست ما رسیده است در حوزه‌های مختلف بسیار متفاوت است، مثلا تعداد کتاب‌ها در حوزه ادبیات بسیار زیاد بود همچنین تعداد کتاب‌ها در حوزه سیاسی بسیار قابل توجه‌تر از دیگر حوزه ‌ها بود. ملاحظه دیگر موجود نبودن بعضی از کتاب‌های شناسایی شده بود که مجبور شدیم کتاب‌ها را در کتابخانه‌ها بیابیم و مبنای داوری قرار دهیم.

دبیر اجرایی «جایزه کتاب بلخ» در پاسخ به این سوال که برگزاری این جایزه هم اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد، گفت: داوری‌های اولیه و غربالگری‌های نخستین انجام شده است و این جایزه هم اکنون مراحل داوری نهایی را طی می‌کند و در نظر داریم در هفته کتاب یا در روزهای نزدیک به هفته کتاب اختتامیه این جایزه را برگزار و از برگزیدگان تقدیر کنیم.

وی افزود: همچنین در بخش جنبی این جایزه بنا داریم از فعالان حوزه فرهنگی که فضای تعاملی بین ایران و افغانستان به وجود آورده‌اند نیز تقدیر کنیم.

رمضانی درباره تعداد برگزیدگان شایسته‌های تقدیر این جایزه هم اظهار داشت: تعداد برگزیده‌ها مشخص نیست چون تعداد آثار در بخش‌های مختلف متناسب نیست. ما دست داوران را باز گذاشته‌ایم تا پس از بررسی‌های نهایی تعداد برگزیدگان مشخص شود.

جایزه بلخ که توسط موسسه فرهنگی و هنری و انتشارات الهدی برگزار می‌شود هدف اصلیش شناسایی و معرفی کتاب‌هایی است که با موضوع افغانستان در ایران منتشر شده‌اند.

ارسال نظر