• ایمیل
  • پرینت
  • آدرس خلاصه

کد خبر: 82395

حدود ۱۰۰ شاعر ایرانی و خارجی در نخستین جایزه ادبی مرحوم سلمان هراتی با عنوان سلمان سلام ۹ آبان در تنکابن حضور دارند.

به گزارشاقتصاد تایمزبه نقل از باشگاه خبرنگاران، حاضر در محل علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری در نشست خبری نخستین جایزه ادبی مرحوم سلمان هراتی که صبح امروز در مرکز افرینش های فرهنگی هنری کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد گفت: نخستین دوره جایزه ادبی سلام سلمان با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و حوزه هنری نهم آبان برگزار می شود.

وی افزود: نام سلمان سلام برای این جایزه ادبی برای این انتخاب شد که نام شعری از محمدرضا عبدالملکیان شاعر انقلاب و از یاران مرحوم سلمان هراتی بود که بلافاصله بعد از فوت وی ایشان این شعر را سرودند.

قزوه تصریح کرد: ۱۰۰ شاعر ایرانی و خارجی در نخستین جایزه ادبی سلمان سلام شرکت می‌کنند. این شاعران در جشنواره شعر مقاومت و باران غدیر نیز حضور دارند و ما از آنها درخواست کردیم که چند روز زودتر به تنکابن بیایند.

مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری افزود: ۱۰ شاعر خارجی شرکت کننده در جایزه ادبی مرحوم سلمان هراتی از کشورهای افغانستان، تاجیکستان، پاکستان و هندوستان هستند.

وی اظهار داشت: کلنگ افتتاح مجتمع فرهنگی سلمان نیز به همت مسئولین شهر تنکابن و با مشارکت نهادهای فرهنگی و حوزه هنری در ۹ آبان زده خواهد شد.

غزوه خاطرنشان کرد: محتوای این برنامه در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری بوده و این نشاندهنده این نکته بسیار مهم است که مسئولین فرمایشات ایشان را با برگزاری جایزه ادبی سلمان سلام عملی کردند.

مدیر مرکز آفرینش های ادبی تصریح کرد: سلمان در شعر بزرگسال در همه قالب های ادبی کارهای موفقی خلق کرد در شعر کودک و نوجوان نیز با مجموعه از این ستاره تا آن ستاره کار بزرگی انجام داد.

وی ادامه داد: سلمان آغازگر شعر اعتراض در ایران بود اعتراض به کسانیکه می‌خواستند انقلاب را منحرف کنند سلمان با توجه به سه محور انقلاب، امام، شهیدان از آرمانهای انقلاب بیش از هر شاعر دیگری دفاع کرد.

غزوه تاکید کرد: متاسفانه مرگ زودرس سلمان در آبان سال ۱۳۶۵ در سن ۲۷ سالگی باعثشد این شاعر ارزشمند را از دست بدهیم و دیگر نتوانیم از افکار ایشان بهره ببریم.

مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری بیان کرد: و اکنون پس از ۲۷ سال از مرگ سلمان نخستین جایزه ادبی این شاعر برگزار می‌شود همچنین اشعار این شاعر به ۱۰ زبان دنیا چاپ و ترجمه شده است.

ارسال نظر